Քարվաճառում «Սիդնեյ» թաղամաս կկառուցվի: Այդ մասին հայտարարել է «Արցախ ռութս ինվեսթմենթ» (ԱՐԻ) ներդրումային ընկերության հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Վահան Գասարջյանն Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանի հետ հանդիպմանը: Նա գոհունակություն է հայտնել Արցախի կառավարության հետ ձևավորված համագործակցությունից, նշել է, որ տարեցտարի ծրագրին մասնակցողների թիվն աճում է:
Գասարջյանը նշել է, որ քանի որ բնակարանաշինությանը այն կյանքի է կոչվելու ավստրալահայության միջոցներով, առաջարկ կա թաղամասը «Սիդնեյ» անվանելու, հայտնում է Արցախպրեսը:
Գաղափարը ողջունվել է պետնախարարի կողմից, և պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկա ամիսներին սկսել շինարարական աշխատանքները: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տրամադրվող գումարների տոկոսադրույքների վերանայման, նոր ներդրողների ներգրավման նպատակով պետության կողմից պարատոմսերի թողարկման, ինչպես նաև փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման հետ կապված հարցեր:
Պետական նախարարը բարձր է գնահատել «ԱՐԻ» ընկերության դերը Արցախի վերաբնակեցման քաղաքականությանն աջակցության հարցում՝ ընդգծելով գյուղատնտեսության և բնակարանաշինության ոլորտներում իրականացվող ծրագրերը: Մարտիրոսյանի խոսքով՝ ծրագրերի ընդլայնման վերաբերյալ առկա պայմանավորվածությունների շրջանակում նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտական փուլում են, և շուտով հոգաբարձուների խորհրդին կներկայացվեն Քաշաթաղի շրջանի Աղավնո բնակավայրի 20 և Քարվաճառ քաղաքի 50 բնակարանների կառուցման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը:
Առաջարկվող ծրագրերի վերաբերյալ քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը սլայդների միջոցով ներկաների ուշադրությանն է ներկայացրել գերատեսչության կողմից կատարված աշխատանքները՝ նշելով, որ առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում դրանք վերջնական տեսքի կբերվեն:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Արայիկ Հարությունյանը, ՀՅԴ Արցախի Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ Դավիթ Իշխանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Sidney district will be built in Artsakh’s Qaravajar city. The information was passed by the Member of the Board of Trustees of Artsakh Roots Investment (ARI) company, Vahan Gasrjyan during his meeting with the Artsakh Republic State Minister, Grigori Martirosyan. Gasrjyan expressed gratification about the formed cooperation with the government of Artsakh and stated that the number of participants of the project increases with each year.
He also stated that as the housing construction works will be implemented by the funds of Australian-Armenians there is a suggestion to name the district “Sidney”, reports ArtsakhPress.
The idea was welcomed by the State Minister and the agreement to start the construction works in upcoming months was made. During the meeting, the sides also discussed the revision of interest rates on provided sums, issuance of government bonds by the state for the purpose of attracting new investors as well as other questions related to enhancing cooperation.
The State Minister appreciated the great importance of ARI in the support of Artsakh's resettlement policy highlighting the projects implemented in the fields of agriculture and housing in the state. According to Martirosyan, the planning works within the framework of the agreement on enlarging the project are in the final stage. The construction pre-calculation documents of 20 houses of Aghvano district in Qashatagh and 50 houses in Qaravajar city will soon be presented to the Board of Trustees.
Minister of Urban Planning Karen Shahramanyan made slides presentation on the proposed project presenting the implemented works by the ministry and stating that those will be concluded within the upcoming one month. Advisor to the President of Artsakh, Arayik Harutyunyan, representative of ARF Artsakh Central Committee, Davit Ishkahnyan and other officials were present at the meeting.