Մոսկվայում որոշել են կանգնեցնել հայտնի ճարտարապետ, ԽՍՀՄ Ճարտարապետների միության հիմնադիր, ԽՍՀՄ Ճարտարապետության ակադեմիայի փոխնախագահ Կարո Հալաբյանի հուշարձանը: Ծախսերն իր վրա է վերցրել հայկական կողմը: Մոսկվայի քաղաքային Դումային կոմիտեն արդեն հավանություն է տվել նախագծին, սակայն հասարակության որոշ ներկայացուցիչներ կտրուկ դեմ են:
Դեմ արտահայտվողներին չի գոհացնում հայտնի ճարտարապետի կերպարը՝ ասվում է, թե իբր նա 30-40-ականներին նպաստել է նրան, որ իր տաղանդավոր գործընկերները չունենան ստեղծագործելու հնարավորություն: «Ինձ համար նա հակահերոս է, մի մարդ, որը կործանել է մեր շատ հայտնի ճարտարապետների ճակատագրերը»,-ասել է Մոսկվայի թանգարանի ավագ գիտաշխատող Ալեքսանդրա Սելիվանովան, գրում է tvc.ru-ն:
Սելիվանովան ստորագրահավաք է սկսել հուշարձանի տեղադրման դեմ: Սակայն շատերը գերադասում են գնահատել Հալաբյանին որպես պրոֆեսիոնալի: Նա եղել է Կարմիր բանակի կենտրոնական թատրոնի նախագծի հեղինակներից մեկը, հեղինակել է «Կրասնոպրեսնենսկայա» մոսկովյան մետրոյի կայարանի նախասրահը, Հայկական ԽՍՀ տաղավարը Գյուղատնտեսության համամիութենական ցուցահանդեսում: Պատերազմի տարիներին քողարկիչ նախագծեր է ստեղծել ավիացիայից ռազմական գործարանները պաշտպանելու համար, իսկ պատերազմից հետո դարձել է Ստալինգրադի վերականգնման գլխավոր հատակագծի հեղինակը: Նրա ավանդը ճանաչել են ոչ միայն ԽՍՀՄ-ում, 1936-ին նա դարձել է Բրիտանիայի ճարտարապետների թագավորական ինստիտուտի պատվավոր թղթակից-անդամը, 1939-ին ՝ Նյու Յորքի պատվավոր քաղաքացի՝ միջազգային ցուցահանդեսում ԽՍՀՄ տաղավարի համար, գրում է պարբերականը:
Նշվում է, որ դժվար է կանխատեսել կհաջողվի արդյոք փոխզիջման հասնել: ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատան ներկայացուցիչները հուսով են, որ կարող են ապացուցել, որ Հալաբյանն արժանի է հուշարձանի: «Հուշարձանի տեղադրման հակառակորդները մտադիր են առաջարկել հայկական կողմին անթերի հեղինակությամբ մի այլ կերպար առաջարկել: Եթե այդպիսիք ընդհանրապես եղել են արվեստի պատմության մեջ»,-ասվում է հոդվածում:
1932 թվականից Կարո Հալաբյանի ստեղծագործական, գիտական և հասարակական գործունեությունը ծավալվել է Մոսկվայում։ Հայրենական պատերազմի տարիներին Հալաբյանը ճարտարապետական ակադեմիայի ղեկավար աշխատանքը համատեղել է կարևորագույն արդյունաբերական և պաշտպանական կառույցների քողարկման նախագծման հետ՝ գլխավորելով ակադեմիային առընթեր հատուկ արվեստանոցը։ Նախագծել է Սովետական բանակի թատրոնի շենքը Մոսկվայում (1940), Սոչիի ծովային կայարանը (1950), Մոսկվայի Խիմկի–Խովչինո խոշոր բնակելի զանգվածը (1962)։ Ստեղծել է Կ. Մարքսի, Ս. Շահումյանի, Կամոյի դիմաքանդակները։

23 Октябрь 2018 - 13:59 AMT
В Малом Песчаном переулке в столице РФ может появиться памятник главному архитектору Москвы сталинских времен Каро Алабяну. Расходы на создание монумента берёт на себя республика Армения.
Профильная комиссия Мосгордумы уже сказала проекту «да». Но неожиданно вмешались общественники и категорически высказались против памятника. Их не устраивает, как говорили в те же советские годы, моральный облик архитектора. Якобы в 30-е и 40-ые он приложил руку к тому, что возможности творить и создавать шедевры лишились десятки его коллег. А гении той эпохи, такие как Константин Мельников, Иван Леонидов, Веснины, оказались в опале, пишет ТВЦ.
«Для меня, конечно, это абсолютный антигерой, то есть это человек, который кардинально искалечил судьбы многих величайших наших архитекторов», – рассказала старший научный сотрудник музея Москвы Александра Селиванова.
Селиванова начала сбор подписей против установки памятника. Но немало людей предпочитают оценивать Алабяна как профессионала.
Он был одним из авторов проектов Центрального театра Красной армии, вестибюля станции метро «Краснопресненская», павильона армянской ССР на Всесоюзной сельскохозяйственной выставке. В годы войны он создавал маскировочные проекты для защиты от авиации оборонных заводов. А после стал автором генплана по восстановлению из руин Сталинграда. Его заслуги признавали не только в СССР. В 1936-м он стал почетным членом-корреспондентом Королевского института британских архитекторов, в 1939 – почетным гражданином Нью-Йорка – за проект павильона СССР на международной выставке.
Будет ли достигнут компромисс, сказать трудно. Представители армянского посольства надеются доказать, что Алабян все же достоин памятника. Противники памятника хотят предложить армянской стороне найти другого выдающегося персонажа с безупречной репутацией.