Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը պայմանավորվել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ կազմակերպել բարեգործական մեծ համերգ, նվիրվածՇառլ Ազնավուրի հիշատակին: Այդ մասինՀՀ նախագահը հայտարարել է Շվեյցարիայի հանրային հեռուստառադիոընկերությանը (RTS) տված հարցազրույցում, որից հատվածներ են հրապարակվել:
Նա ասել է, որ համերգն, «ըստ ամենայնի, 2019-ի հոկտեմբերին» կլինի: «Բազմաթիվ երգիչներ և դերասաններ կլինեն»,-ասել է նա՝ հիշելով, որ Էմանուել և Բրիջիտ Մակրոնների հետ Երևանում Ազնավուր են երգել:
«Ես և Էմանուել Մակրոնը մեր տիկինների հետ այցելեցինք Շառլ Ազնավուրի թանգարան և կեցավայր: Ես առաջարկեցի նախագահ Էմանուել Մակրոնին մեկ տարում կազմակերպել մեծ բարեգործական համերգ Փարիզում՝ ի հիշատակ Շառլ Ազնավուրի: Հուսով եմ, որ այդ համերգը կլինի 2019 թվականի հոկտեմբերին: Այն պետք է լինի բարեգործական համերգ, որին կհրավիրվեն աշխարհահռչակ դերասաններ, երգիչներ: Ես խոսել եմ իմ մի խումբ ընկերների հետ, ովքեր ասել են, որ իրենց համար մեծ պատիվ կլինի իրենց արվեստը ներկայացնել այդ համերգին»:
Հոկտեմբերի 11-ին Երևանում կայացած Ֆրանոկֆոնիայի միջազգային գագաթնաժողովի շրջանակում ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի ներկայությամբ ստորագրվել է ֆրանսահայ աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի երևանյան կեցավայում ֆրանսիական լեզվամշակութային կենտրոն ստեղծելու մասին մտադրությունների հայտարարությունը։

24 Октябрь 2018 - 11:26 AMT
В Париже в 2019 году будет организован большой концерт памяти легендарного французского шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура. Об этом президент Армении Армен Саркисян сообщил в интервью общественной телерадиокомпании Швейцарии (RTS).
Саркисян сказал, что договорился с президентом Франции Эманюэлем Макроном организовать большой благотворительный концерт памяти Азнавура. Он отметил, что концерт, скорее всего, состоится в октябре 2019-го.
«Я предложил президенту Эмманюэлю Макрону в течение года организовать большой благотворительный концерт в Париже в память Шарля Азнавура. Надеюсь, что концерт состоится в октябре 2019 года. Это должен быть благотворительный концерт, для участия в котором будут приглашены всемирно известные артисты и певцы. Я говорил со своими друзьями, и они заявили, что для них будет честью представить свое искусство на этом концерте», – заявил Саркисян.