Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնապես արձագանքել է ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի՝ Երևանում արած հայտարարություններին:
«Օրերս Հայաստան այցելած ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Ջոն Բոլթոնը հրապարակավ պահանջել է, որ Հայաստանը հրաժարվի «պատմական կաղապարից» իր միջազգային հարաբերություններում (նա առանձնապես չէր թաքցնում, որ խոսքը Ռուսաստանի հետ ավանդական բարեկամության մասին էր): Նա նաև ասել է, որ սպասվող խորհրդարանական ընտրություններից հետո ակնկալում է Նիկոլ Փաշինյանից ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլեր: Բնականաբար, չի մոռացել գովազդել ամերիկյան զենքը, որը Հայաստանը պետք է գնի ռուսականի փոխարեն», – նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ հոկտեմբերի 25-ին «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում Բոլթոնը «հրաշալի միտք» է հնչեցրել, որ Հայաստանի համար «հիմնարար նշանակություն ունի լիովին ինքնիշխան լինելը, և ոչ թե կախվածություն ունենալը կամ ենթարկվելն արտաքին ազդեցությանը»:
«Լավ կլինի՝ Ջոն Բոլթոնը իսկապես խորհեր իր ասածների իմաստի շուրջ»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Եվս մեկ անգամ անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Ռիչարդ Միլսի հայտարարություններին:
«Թվում էր՝ ներքին գործերի ուղղակի միջամտությունից չտարբերվող ավելի մեծ անպարկեշտություն հնարավոր չէ պատկերացնել, բայց պարզվեց, որ հնարավոր է», – նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի՝ ՀՀ-ին զենք վաճառելու հնարավորության մասին հայտարարությանը, ասել է, որ գործող իշխանությունները որևէ բանով սահմանափակված չեն։
«Եթե ԱՄՆ-ից կլինի մեզ համար շահավետ առաջարկ, ապա կքննարկենք», – ասել է Փաշինյանը։
Հայաստանում այցելած ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ «եթե երկընտրանքի խնդիր լիներ ռուսական և ամերիկյան զենք գնելու միջև, ապա ինքը կնախընտրեր վերջին տարբերակը»:

МИД РФ официально прокомментировал заявления помощника президента США по национальной безопасности Джона Болтона в Ереване.
«Недавно на брифинге официального представителя МИД России было прокомментировано «прощальное» выступление покидающего Ереван посла США Ричарда Миллса. Он публично инструктировал руководство страны пребывания по вопросам экономической политики и пообещал местным общественным организациям щедрое финансирование за надзор над правительством.
Казалось, большей бесцеремонности, неотличимой от прямого вмешательства во внутренние дела, уже не бывает. Оказалось, это не так»,- говорится в заявлении МИД.
«Посетивший на днях Ереван помощник президента США Дж. Болтон публично потребовал, чтобы Армения отказалась от «исторических клише» в своих международных отношениях (особо не скрывалось, что речь идет о традиционной дружбе с Россией). Он также заявил, что ожидает от Н.Пашиняна после парламентских выборов в стране инициативных шагов по нагорно-карабахскому урегулированию. Естественно, не забыл порекламировать американское оружие, которое Армении надлежит приобретать вместо российского»,- заметили в МИД РФ.
В комментарии говорится, что, впрочем, не все произнесенное Болтоном в Ереване заслуживает критики.
«Прекрасная мысль прозвучала в его интервью радиостанции «Свобода» 25 октября: «Для Армении действительно фундаментально важно быть полностью суверенной, а не зависимой или подверженной избыточному внешнему влиянию». Хорошо бы Дж.Болтону вдуматься в смысл собственных слов»,- считают во внешнеполитическом ведомстве РФ.