Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ քանի դեռ քաղաքական իրավիճակը Հայաստանում չի կայունացել, Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի կարգավորման շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ լուրջ պայմանավորվածություն ձեռք բերել հազիվ թե ստացվի:
«Ձեռք բերված պայմանավորվածությունը (Դուշանբեում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի և Ադրբեջանի նախագահի միջև) ենթադրում է, որ շփումները պետք է շարունակվեն, որ արտգործնախարարները պետք է հանդիպեն և որ ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը պատրաստ են աշխատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ»,-ասել է Լավրովը Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հակսանում ենք, որ քանի դեռ ներքաղաքական գործընթացները, բավականին բուռն, ավարտված չեն, հազիվ թե հնարավոր լինի լրջորեն քննարկել այս ճգնաժամից դուրս գալու կոնկրետ տարբերակները և ղարաբաղյան հակամարտության լիարժեք կարգավորման ապահովումը»,-ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում անդրադառնալով Դուշանբեում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ կարճատև զրույցին՝ ասել էր, որ պայմանավորվել են հանձնարարարել իրենց երկրների պաշտպանության նախարարներին առաջնագծում լարվածության թուլացման ուղղված քայլեր ձեռնարկել։«Մենք պայմանավորվեցինք, որ մեր նախարարներին հանձնարարություն տանք կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել սահմանագծում լարումն իջեցնելու վերաբերյալ, սահմանային միջադեպերը կանխելուն ուղղված»,- ասել էր Փաշինյանը:

Всерьез договариваться по урегулированию ситуации в Нагорном Карабахе вряд ли получится, пока политическая ситуация в Армении не стабилизировалась. Такое мнение выразил глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Договоренность, которая была достигнута (в ходе встречи и.о. премьер-министра Армении и президента Азербайджана в Душанбе — ред.), заключалась в том, что контакты нужно продолжать, что министры иностранных дел будут встречаться и что, конечно, и Армения, и Азербайджан готовы работать с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Мы такую договоренность приветствуем», — сказал Лавров на пресс-конференции в Москве, пишет РИА Новости.
«Понимаем, что пока внутриполитические процессы не завершатся, такие достаточно бурные, которые мы сейчас наблюдаем, едва ли можно будет всерьез рассматривать конкретные варианты выхода из этого кризиса и обеспечение полноценного нагорно-карабахского урегулирования», — добавил он.
Национальное собрание Армении 1 ноября в ходе специального заседания повторно не избрало и.о. премьер-министра Никола Пашиняна на пост премьера республики. За кандидатуру проголосовали 0 депутатов, против – 0, воздержались 13. Внеочередные выборы в Национальное собрание Армении пройдут 9 декабря.