ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Կլեման Նյալետսոսի Վուլը նոյեմբերի 7-16-ը կայցելի Հայաստան՝ երկրում խաղաղ հավաքների անցկացման իրավունքի իրացման մակարդակը գնահատելու նպատակով, հայտնում է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի պաշտոնական կայքը:
«Հայաստանը խաղաղ, ժողովրդավար փոփոխությունների շրջան է անցնում. սա մեծ նշանակություն կարող է ունենալ մարդու բոլոր իրավունքների, մասնավորապես խաղաղ հավաքներ իրականացնելու իրավունքի պաշտպանության և ընդլայնման տեսանկյունից, ինչպես նաև կարող է նպաստել օրենքի գերակայության ամրապնդմանը՝ հանուն ժողովրդավարական նվաճումների ու տնտեսության զարգացման», – ասել է փորձագետը:
10-օրյա այցի ընթացքում Վուլը կլինի Գյումրիում, Վանաձորում, Վայքում և Երևանում, կհանդիպի կառավարության, դատական, օրենսդիր համակարգերի, մամուլի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ:
Նոյեմբերի 16-ին ՄԱԿ փորձագետը Երևանում մամուլի ասուլիս կունենա, որի ընթացքում կներկայացնի 2019 թվականի հունիսին Մարդու իրավունքների 41-րդ նստաշրջանին կներկայացնի համապարփակ զեկույցը:

Специальный докладчик ООН по вопросу о праве на свободу мирных собраний и свободу ассоциации Клеман Ниалетсосси Вул с 7 по 16 ноября будет находиться в Армении для оценки реализации прав на свободу мирных собраний и ассоциации. Об этом сообщается на сайте УВКПЧ.
«Армения переживает мирный демократический переход, что имеет огромный потенциал для усиления защиты и поощрения всех прав человека, особенно прав на свободу мирных собраний и свободу ассоциации, а также укрепления верховенства закона», – отметил он.
Вул в ходе своего 10-дневного визита посетит Гюмри, Ванадзор, Вайк и Ереван, где встретится с должностными лицами, представителями судебных органов, законодательных органов, средств массовой информации, гражданского общества, а также с Защитником прав человека Республики Армения.
Он также встретится с представителями дипломатического корпуса, офиса Организации Объединенных Наций и других международных организаций.
А 16 ноября Вул выступит с пресс-конференцией в Ереване. Специальный докладчик по итогам визита представит всеобъемлющий доклад на 41-й сессии Совета по правам человека в июне 2019 года.