Նոյեմբերի 6-ին Ադրբեջանում, Գյանջայի ծանր հանցագործությունների դատարանում սկսվել է ՀՀ Բերդավան գյուղի գերեվարված բնակիչ Կարեն Ղազարյանի գործով դատավարությունը: Նրան մեղադրում են «ահաբեկչական գործողություն կատարելու փորձի մեջ»:
Նախնական նիստում ճշտվել են կասկածյալի անձնական տվյալները: Դատավարությունը նշանակված է նոյեմբերի 20-ին, գրում է «Մեյդան ՏՎ»-ին:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը Կարեն Ղազարյանին ներկայացնում է որպես «դիվերսիոն խմբի անդամ», մինչդեռ 1984 թվականին ծնված Ղազարյանն առողջական խնդիրներ ունի և երբևէ չի ծառայել բանակում:
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ հանդիսանալով Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների միջգերատեսչական հանձնաժովի նախագահ, դիմել է ԿԽՄԿ երևանյան գրասենյակ ՀՀ քաղաքացի Կարեն Ղազարյանի վերադարձի կազմակերպման համար։«ԿԽՄԿ Երևանյան գրասենյակը զգուշացված է Կարեն Ղազարյանի առողջական խնդիրների վերաբերյալ», – հայտարարել է ՀՀ ՊՆ խոսնակը։

The Ganja Court on Grave Crimes in Azerbaijan on Tuesday, November 6 began the trial of Karen Ghazaryan, an Armenian civilian who is accused of “attempting to commit a terror attack.”
At the preparatory session, personal information about the suspect was clarified, while a judicial review is scheduled for November 20, Meydan TV reveals.
On July 15, 2018, the Ministry of Defense of Azerbaijan stated that “a sabotage and reconnaissance group of the Armenian armed forces was prevented from crossing the border."
Azerbaijani media reported on the capture of Ghazaryanwho, according to the country's Defense Ministry, is "an Armenian soldier, a member of the sabotage group."
The Armenian Defense Ministry has revealed, however, Ghazaryan (b. 1984) doesn’t serve in the army and has never been drafted. The police revealed, in turn, that the man has health issues and has been registered in a medical facility since 2013.