Եվրամիությունը հուսով է, որ առաջիկայում առարկայական բանակցություններ կանցկացվեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ: Այդ մասին Բաքվում հայտարարել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը, հայտնում է Trend.az-ը:
Կլաարն ասել է, որ Եվրամիությունը ողջունում է լարվածության նվազումը շփման գծում և Ադրբեջանի ու Հայաստանի ղեկավարության կառուցողական մոտեցումը կարգավորմանը:
«ԵՄ-ն հուսով է, որ դա կուղեկցվի կոնկրետ և առարկայական բանակցություններով՝ որքան հնարավոր է արագ առաջ տանելու համար ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը փոխադարձ փոխզիջումների հիման վրա: Այդ ուղղությամբ ԵՄ-ն սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեռնարկած ջանքերին»,-ասել է նա:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները 29-ից նոյեմբերի 2-ը այցելել էին տարածշրջան, հանպել ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ: Հոկտեմբերի 30-31-ին համանախագահները «հանդիպել են Լեռնային Ղարաբաղի դե-ֆակտո իշխանությունների» հետ և այցելել են Քելբաջարի ու Աղդամի շրջաններ։Հոկտեմբերի 31-ին նրանք մասնակցել են ԵԱՀԿ հրադադարի մոնիտորինգին՝ Աղդամի մոտ գտնվող շփման գծում։ Համանախագահների հետ հանդիպման ընթացքում երկու երկրների ղեկավարներն էլ հաստատել են, որ բռնությունների մակարդակը զգալիորեն նվազել է, քանի որ Դուշանբեում վերահաստատել են լարվածությունը նվազեցնելու իրենց հանձնառությունը։Համանախագահներն ընդգծել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ինտենսիվ բանակցությունների համար վստահության մթնոլորտի պահպանման կարևորությունը։

8 Ноябрь 2018 - 10:16 AMT
Европейский союз (ЕС) надеется на скорейшее проведение предметных переговоров по урегулированию карабахского конфликта. Об этом заявил находящийся с визитом в Баку специальный представитель ЕС по Южному Кавказу Тойво Клаар.
Клаар сказал, что ЕС приветствует снижение напряженности и конструктивный подход руководства Азербайджана и Армении к урегулированию конфликта, пишет Trend.
«ЕС надеется, что это будет сопровождаться конкретными и предметными переговорами как можно скорее с целью продвижения мирного урегулирования конфликта на основе взаимных компромиссов. В связи с этим ЕС поддерживает усилия, предпринятые сопредседателями Минской группы ОБСЕ», – сказал он.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (Соединенные Штаты Америки) – совместно с личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком с 29 октября по 2 ноября посетили регион. По итогам визита они сделали заявление, в котором отмечается, что главная цель визита состояла в том, чтобы обсудить итоги беседы лидеров Армении и Азербайджана в кулуарах саммита СНГ в Душанбе в сентябре, наметить следующие шаги в мирном процессе по урегулированию карабахской проблемы и провести мониторинг общего развития ситуации на местах.
Ранее Никол Пашинян рассказал о содержании краткой беседы с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, произошедшей в ходе очередного заседания Совета глав государств СНГ в Душанбе. Премьер отметил, что это была его первая встреча с азербайджанским президентом, и общение было неформальным.