Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) քննարկվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հյուրի կարգավիճակով Աստանայի գագաթնաժողովին հրավիրելու գաղափարը: Այդ մասին գրում է «Կոմերսանտը»՝ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախապատրաստական աշխատանքների 2 մասնակցի վրա հղումով:
Ըստ պարբերականի զրուցակիցների, այդ գաղափարն արտահայտել է Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, որին սատարել են նաև այլ նախագահներ, մասնավորապես, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն: Ըստ աղբյուրի, Ալիևը պատրաստ էր մեկնել Աստանա, սակայն դեմ է արտահայտվել հայկական կողմը:
«Դաշինքի անդամ չհանդիսացող երկրների ղեկավարները կարող են մասնակցել ՀԱՊԿ միջոցառումներին, եթե համաձայն են բոլոր անդամները»,-պարզաբանել է պարբերականի բարձրաստիճան աղբյուրն անդամ պետություններից մեկի պատվիրակությունից: Այս դեպքում, ըստ նրա, փոխհամաձայնություն չի եղել:
Ալիևին Աստանա հրավիրելու գաղափարը մեկնաբանելու խնդրանքին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանն ասել է. «Մենք նման տեղեկություն չունենք»:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Աստանայում մասնակցում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստին: Քննարկվելու է նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը: Մինչև 2020 թվականը Հայաստանինն է ՀԱՊԿ-ում պաշտոնավարումը, ուստի Երևանն ակնկալում է, որ պաշտոնը կզբաղեցնի ՀՀ ներկայացուցիչը:

The Collective Security Treaty Organization (CSTO) discussed the possibility of inviting Azerbaijani President Ilham Aliyev to a summit in Astana as a guest, Kommersant reported citing two sources who participated in the preparation of the CSTO meeting.
According to the sources, the idea was expressed by the President of Kazakhstan, Nursultan Nazarbayev, and was supported by some other leaders, including Belarusian President Alexander Lukashenko.
Aliyev, sources said, was ready to visit Astana, but the Armenian side opposed the idea.
“Heads of countries that are not members of the alliance can take part in CSTO events, if all members of the organization agree,” a senior official explained. In this case, he said, there was no consensus.
When asked to comment on the possibility of inviting Aliyev to Astana, Armenian Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan said: “We do not have such information.”
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is visiting Kazakhstan to take part in the Council meeting of CSTO member countries on Thursday, Hovember 8.