Բելառուսը պատրաստ է 3 թեկնածություն առաջադրել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար: Այդ մասին նոյեմբերի 12-ին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Ադրբեջանի դեսպան Լատիֆ Գանդիլովի հետ հանդիպմանը:
Նա ասել է, թե ոչ ոք չի փորձում «նսեմացնել Հայաստանի իրավունքները, որ ինչ-որ մեկը հաղթեց, կամ տանուլ տվեց»: «Փաշինյանը պետք է կառավարությունում ուղղակի վերլուծի իրավիճակը: Հայաստանը գլխավորում է ԵՏՄ-ն ու ՀԱՊԿ-ը, դա շատ մեծ բեռ է անցումային շրջանում գտնվող երկրի համար: Արդյո՞ք Հայաստանը կկարողանա»,-ասել է Լուկաշենկոն, գրում է ՏԱՍՍ-ը
«Ըստ այբբենական կարգի հաջորդ երկիրը Բելառուսն է և մնենք պետք է պատրաստ լինենք մեր թեկնածությունն առաջադրելուն: Ես այսօր 3 թեկնածություն ունեմ, որոնց կարող են առաջադրել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում»,-ասել է Լուկաշենկոն Ադրբեջանի դեսպանին:
Բելառուսի նախագահը նշել է, նաև, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցում «բազում տարբերակներ կային»: Նա նաև հավելել է, որ վերջնական որոշումն այդ հարցի շուրջ ընդունվելու է դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ-Պետերբուրգում, որտեղ «Փաշինյանը տալու է իր պատասխանը»:
Լուկաշենկոն պատմել է դեսպանին ՀԱՊԿ-ի Աստանայում տեղի ունեցած գագաթնաժողովի մասին: Ըստ նրա, Աստանայում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցն իրոք քննարկվել է, բայց, «զբաղեցրել է, երևի, մի 15 րոպե»:
Նոյեմբերի 8-ին Աստանայում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում հնարավոր չեղավ գլխավոր քարտուղար ընտրել՝ ՀՀ-ն պնդում էր, որ իր թեկնածուն շարունակի պաշտոնավարել, անդամներից ոմանք, որ Բելառուսը պետք է ստանձնի պաշտոնը: Ուստի հարցը հետաձգվեց մինչև դեկտեմբերի 6-ը: Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը կարծում է, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար կդառնա Բելառուսի ներկայացուցիչը:«Կոլիզիա է առաջացել կապված այն հանգամանքի հետ, որ ՀՀ ներկայացուցիչ Յուրի Խաչատուրովը, որը կազմակերպության գլխավոր քարտուղարն էր, հետ է կանչվել: Ըստ կանոնադրության, Հայաստանին հաջորդում է Բելառուսը»,-ասել է Նազարբաևն Աստանայում լրագրողներին ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի ավարտին:

Минск готов предложить три кандидата на должность генсека ОДКБ. Об этом заявил 12 ноября президент Белоруссии Александр Лукашенко на встрече с послом Азербайджана в Белоруссии Латифом Гандиловым.
«Следующая страна по алфавиту Беларусь, и мы должны быть готовы к тому чтобы предложить свою кандидатуру, у меня на сегодня три кандидатуры, которые я могу предложить на должность генерального секретаря ОДКБ», – сказал Лукашенко, пишет ТАСС.
По его словам, в вопросе назначения руководителя аппарата ОДКБ, «естественно, вариантов была масса».
«Но это не значит, что мы ущемили Армению, что кто-то там победил, кто-то проиграл. Пашинян (и.о. премьера Армении) должен в правительстве просто разобраться с ситуацией. Она (Армения) возглавляет ЕАЭС и ОДКБ, очень большая нагрузка на страну, которая находится на переходном периоде. Справится ли Армения?» – отметил Лукашенко.
По его словам, если «Пашинян разберется и даст ответ, это будет буквально днями, можно сказать, в Питере мы встретимся, тогда мы примем решение».
Лукашенко отметил, что его удивляют некоторые домыслы по поводу основных обсуждавшихся на саммите ОДКБ в Астане 8 ноября тем. «Все свелось к тому, чтобы мы якобы обсуждали кандидатуру будущего руководителя ОДКБ. Да, мы обсуждали этот вопрос, но он занял у нас, наверное, 15 минут», – заметил президент. По его словам, в ближайшее время в Санкт-Петербурге «во время встречи глав стран-членов ОДКБ будет принято решение по кандидатуре генсека ОДКБ». «Сплели тут целую кучу домыслов и разговоров, я сегодня вас просто информирую, чтобы вы знали, поскольку у вас непростые отношения, к сожалению, с Арменией», – сказал Лукашенко, обращаясь к послу.
Ранее сообщалось, что решение по кандидатуре нового генерального секретаря Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) будет принято 6 декабря в Санкт-Петербурге, который примет лидеров стран-участниц ОДКБ. Пост генсека до недавнего времени занимал представитель Армении Юрий Хачатуров, однако он был отправлен в отставку. В ОДКБ входят Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан.