Հրադադարը Լեռնային Ղարաբաղում ԵԱՀԿ ՄԽ արդյունավետության և միջնորդական առաքելության և ղարաբաղյան կարգավորման էական ասպեկտների շուրջ փոխզիջման հասնելու կարևորագույն պայման է: Այդ մասին ասվում է ԵԱՀԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչի հայտարարության մեջ:
«Շփման գծում և Ադրբեջանի ու ՀՀ սահմանին պահպանվում է հարաբերական կայունությունը, նվազում են «լռության« ռեժիմի խախտման դեպքերը: Կոչ ենք անում կողմերին ամրապնդել դրական միտումը լարվածության նվազեցմանն ուղղված լրացուցիչ միջոցներով»,-ասվում է Լուկաշևիչի հայտարարության մեջ, որը նա հրապարակել է Twitter-ում:
«Փոքր ընտրական դադարից հետո վերսկսվել են ինտենսիվ շփումներն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև: Արդյունավետ հանդիպում է տեղի ունեցել Դուշանբեում ԱՊՀ սեպտմբերի 28-ի գագաթնաժողովում: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռյակի ջանքերը, որպես հավաքական միջնորդի, ուղղված ղարաբաղյան հակամարտության կենսունակ կարգավորման մշակմանը, արժանի են բարձր գնահատականի և աջակցության»,-ասել է ՌԴ ներկայացուցիչը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբիհամանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին և Էնդրյու Շոֆերը` ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ միասին հոկտեմբերի 29-ից նոյեմբերի 2-ը այցելել էին տարածաշրջան, և այցի արդյունքներով հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ։Նշվում է, որ այցի գլխավոր նպատակը եղել է Դուշանբեումսեպտեմբերին կայացած ԱՊՀ գագաթաժնողովին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև զրույցի արդյունքների քննարկումը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում հետագա քայլերի ուրվագծումը և տեղում իրավիճակի ընդհանուր գնահատումը:

Прекращение огня в Карабахе является важнейшим условием продуктивности посреднической миссии сопредседателей Минской группы ОБСЕ и продвижения к компромиссу по сущностным аспектам карабахского урегулирования. Об этом говорится в заявлении постоянного представителя России при ОБСЕ Александра Лукашевича.
«На линии соприкосновения и границе Азербайджана и Армении сохраняется относительная стабильность, снижается число нарушений режима «тишины». Призываем стороны закрепить позитивную тенденцию дополнительными мерами по снижению напряженности»,- говорится в заявлении Лукашевича в микроблоге постоянного представительства РФ при ОБСЕ в Twitter.
«После недолгой выборной паузы восстановлены интенсивные контакты между Азербайджаном и Арменией. Состоялась результативная встреча на полях Совета глав государств СНГ в Душанбе 28 сентября 2018 г. Усилия «тройки» сопредседателей Минской группы ОБСЕ в качестве коллективного посредника при выработке сторонами жизнеспособного разрешения нагорно-карабахской проблемы заслуживают высокой оценки и безусловной поддержки»,- отметил постпред РФ при ОБСЕ.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (Соединенные Штаты Америки) – совместно с личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком с 29 октября по 2 ноября посетили регион. По итогам визита они сделали заявление, в котором отмечается, что главная цель визита состояла в том, чтобы обсудить итоги беседы лидеров Армении и Азербайджана в кулуарах саммита СНГ в Душанбе в сентябре, наметить следующие шаги в мирном процессе по урегулированию карабахской проблемы и провести мониторинг общего развития ситуации на местах.