Հայտնի ամերիկահայ գործարար, Reddit սոցիալական լրատվական կայքի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը, որը ամուսնացած է հայտնի թենիսիստուհի, աշխարհի նախկին առաջին ռակետ Սերենա Ուիլյամսի հետ, ներկայացրել է իր «գաղտնի նախագիծը»՝ Shakmat հայկական կոնյակը:
Նախագիծը կյանքի կոչելու համար Օհանյանը Հայաստան էր այցելել: Shakmat-ը 23 տարեկան կոնյակ է, որը հասունացել է տեղական կովկասյան կաղնու տակառներում: «Սկզբնական փուլում մենք միայն 2400 շիշ կոնյակ ենք արտադրել, այնպես որ առաջ՝ դեպի shakmatbrandy.com կայքը, եթե ուզում եք գնել, քանի դեռ դա հնարավոր է»,-գրել է գործարարն իր ֆեյսբուքյան էջում:
Մեկ շիշ կոնյակի արժեքը 100 եվրո է, զեղչով՝ 85 եվրո:
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել բոլորին, ով աջակցել է նրան այս նախագիծը կյանքի կոչելիս և օգնել է «աշխարհին ներկայացնել այս 23 տարեկան հայկական ավանդույթը»:
Ավելի վաղ Ալեքսիս Օհանյանը հայտարարել էր նոր «գաղտնի Հայկական նախագծի» մասին: Գործարարը լուսանկար է հրապարակել Instagram-ում՝ նշելով, որ շուտով կներկայացնի այդ նախագիծը: «Ժամանակն է, բարեկամներ…Գաղտնի հայկական նախագիծը կներկայացվի վաղը»,-գրել էր լուսանկարի տակ Օհանյանը: Ավելի վաղ նա շախմատ խաղացող հայերի լուսանկար էր հրապարակել և նշել, որ նոր նախագիծ է նախապատրաստում:

American entrepreneur of Armenian descent Alexis Ohanian on Monday, November 12 unveiled a new Armenian Brandy, Shakmat, which he had been teasing for quite some time.
Shakmat is a 23-year-old brandy, aged in barrels made of local Caucasian oak.
"There are only 2,400 bottles in the first run, so head over to shakmatbrandy.com to get them while you can," the Reddit co-founder said in a Facebook post.
"This project couldn't have happened without Flaviar (a whiskey club – Ed.) and [Ohanian's chief of staff] Elisabeth Garvin who did all the work to bring this one-of-a-kind 23 year Armenian tradition to the world."
Armenia has excellent conditions for the production of a brandy’s most important ingredient: grapes. The local brandy only utilizes indigenous grape varieties and there are over 200 grown there. For Shakmat, Alexis' team used red grape varieties (Kangun, Kakhet, Garan Dmak and Rkatsiteli).