Նոյեմբերի 15-16-ն ԱՄՆ պետքարտուղարության և գանձապետարանի միջգերատեսչական փորձագիտական խումբը Երևանում է ՀՀ կառավարության ու բիզնեսի գործընկերների հետ քննարկել են Իրանի դեմ ուղղված պատժամիջոցների քաղաքականությունը, հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը:
Նմանօրինակ այցերի միջոցով աշխարհի տարբեր պետությունների համար հստակեցվում ու պարզաբանվում է ամերիկյան քաղաքականությունը՝ Իրանի դեմ պատժամիջոցների մասով:
Պատվիրակությունը հանդիպել է արտաքին գործերի, էներգետիկայի, տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարարների պաշտոնակատարների, կառավարության աշխատակազմի և արտաքին գործերի, տնտեսական զարգացման և տրանսպորտի նախարարությունների այլ պաշտոնյաների, ՀՀ Կենտրոնական բանկի փոխնախագահի, Հայ-ամերիկյան առևտրային պալատի անդամ հանդիսացող մասնավոր բանկերի ներկայացուցիչների, ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչների և վերլուծաբանների հետ:
Նշվում է, որ ամերիկյան կողմն ընդգծել է Իրանի իշխանությունների «բացասական վարքագիծը առավելագույն տնտեսական և դիվանագիտական ճնշումներով փոխելուն ուղղված ԱՄՆ ջանքերը»՝ միաժամանակ նախանշելով գործակցության ոլորտներ գործընկեր պետությունների հետ, ինչպիսին է՝ Հայաստանը:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի՝ Իրանի շուրջ «օղակը սեղմելու» մասին հայտարարությանը, ասել էր, որ վերջինիս հետ հանդիպմանն ասել է, որ Իրանի և Վրաստանի հետ ՀՀ-ի առանձնահատուկ հարաբերությունները պետք է վեր լինեն աշխարհաքաղաքական ազդեցությունից:
«Մեր այս դիրքորոշումը ԱՄՆ-ի պատվիրակության համար եղել է պարզ, ընկալելի և նույնիսկ ընդունելի», – ասել է Փաշինյանը՝ հորդորելով չվերագրել որևէ այլ երկրի պաշտոնյայի հայտարարություն ՀՀ կառավարությանը, քանի դեռ դրա հեղինակը կառավարությունը չէ:
Ավելի վաղ իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ համաձայն իրանական աղբյուրից ստացված տեղեկատվության, Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը շնորհակալական ուղերձ է հղել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանին՝ ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի՝ Հարավային Կովկաս կատարած այցի ընթացքում Թեհրանի հանդեպ Երևանի որդեգրած բարեկամական հստակ դիրքորոշման համար:

An interagency team of subject matter experts from the U.S. Departments of State and Treasury visited Yerevan on November 15-16 to discuss Iran sanctions policies with counterparts in the Armenian government and business community, the U.S. Embassy in Armenia revealed.
This visit is the latest in a series of engagements designed to explain U.S. sanctions policy against Iran to governments around the world.
The delegation met the Armenian Acting Deputy Ministers of Foreign Affairs, Energy and Economic Development and Investment, as well as other officials in the Office of the Prime Minister, and the Ministries of Foreign Affairs, Economy, and Transportation.
Also, they met the Deputy Governor of the Central Bank of Armenia as well as private banks, members of the American Chamber of Commerce in Armenia, and Armenian academics and think tank experts.
The delegation emphasized "U.S. efforts to change the Iranian regime’s malign behavior through maximum economic and diplomatic pressure, while also outlining areas for cooperation with partners like Armenia."
Acting Deputy Foreign Minister Karen Nazaryan has said that Armenia does not develop relations with Iran at the expense of the United States.
Expert on Iranian studies Vardan Voskanyan said earlier that according to a source, the Iranian Foreign Minister has thanked his Armenian counterpart for Yerevan's friendly stance towards Tehran. Nazaryan said Armenia is diplomatically maneuvering and expressed hope that the country will manage to maintain the balance in relations with Iran and other countries.
Earlier, expert on Iranian studies Vardan Voskanyan said that according to a source, the Iranian Foreign Minister has thanked his Armenian counterpart for Yerevan's friendly stance towards Tehran.