Մոսկվայում բաքվեցի հայ փախստականներին վտարում են «Ալթայ» հյուրանոցի հին կորպուսից Մոսկվայի հյուսիս-արևելքում, որտեղ նրանք ապրել են 30 տարի: 5 հայ հրաժարվել է հեռանալ իր հյուրանոցային համարից, երբ նոր սեփականատերը խնդրել է նրանց լքել տարածքը, գրում է «Նովայա գազետան»:
Փակի տակ մնացած մարդկանց ուտելիք են բերում նրանց հարազատներն ու բաքվեցի մյուս փախստականները, որոնք հարևանությամբ են ապրում: Բաքվեցիները բարձրացնում են ուտելիքը պատուհանների մոտ պարանով: Նոր սեփականատերը վերանորոգում է սկսել հյուրանոցում:
Ըստ շինվարչության նախկին աշխատակից, 64-ամյա Բորիս Հայրապետյանի, 1988-ին Բաքվում հայերի ջարդերից հետո նրանց բերել են Մոսկվա: «Որոշ ժամանակ մենք մնացինք ընդունման կետում, իսկ հետո մեզ և էլի 900 մարդու տեղավորեցին այս հյուրանոցում: Հետո ուղեգրերը երկարացնում էին: Սկզբից մեկ շաբաթով, հետո՝ ավելի երկար ժամանակով, իսկ ավելի ուշ՝ անժամկետ: Հետո եղավ Մոսկվայի քաղգործկոմի որոշումը, որով օրինականացվեց «Ադրբեջանական ԽՍՀ-ն պարտադրաբար լքած քաղաքացիների» կացությունը Մոսկվայի հյուրանոցներում և հանրակացարաններում»,-պատմել է հայ փախստականը:
Հայրապետյանն ասել է նաև, որ 2003-ին փախստականները ստացել են ռուսական անձնագրեր, որից հետո նրանց այլևս չեն անհանգստացրել, վերաբնակեցման հարց չի ծագել: «Մինչ օրս նորմալ ապրում էինք, սակայն վերջերս փոխվեց հյուրանոցի սեփականատերը և նոր տնօրեն նշանակվեց: Մեկ ամիս առաջ շենքում վերանորոգում սկսվեց: Մեզ վրա սկսեցին ճնշում գործադրել: Սկզբից անջատեցին ջուրը: Իսկ նոյեմբերի 9-ին եկավ տնօրենն իր ոհմակով: Ասացին, որ միջատների և մկների դեմ պետք է մշակեն սենյակները քիմիկատներով: Մեզ ասացին, որ պատրաստ են այլ հյուրանոցում մեզ համար սենյակներ վարձակալել, որպեսզի մի քանի օր այնտեղ ապրենք, քանի որ դեղը թունավոր է: Մեզ մոտ կասկածներ առաջացան, մենք մնացինք հյուրանոցի մոտ սպասելու: 5 օրից մեզ հայտարարեցին, որ մենք պետք է թույլտվություն բերենք նոր սեփականատերից կամ այլ բնկավելու վայր գտնենք»,-ասել է Հայրապետյանը:
Նա նշել է, որ հյուրանոցում բնակվող փախստականներն ունեն դատարանի որոշում մշտական բնակության փաստի մասին, իսկ անձնագրայինում նրանց ասել են, որ այն հաստատում է, որ փախստականներն ապրում են այդ բնակտարածքում օրինական հիմունքներով:
«Շրջանցիկ ուղիներով մենք այնուամենայնիվ կարողացանք մտնել մեր համարները: Կողպեցինք դռները, գիշերեցինք: Իսկ երբ արթնացանք, հայտնաբերեցինք, որ կտրել են բոլորի համարներ տանող հոսանքի լարերը: Մենք չենք կարող այստեղից դուրս գալ, որովհետև չենք կարողանա վերադառնալ»,-հավելել է փախստականը:
Բորիս Հայրապետյանից բացի «Ալթայ» հյուրանոցի 5-րդ մասնաշենքի 2-րդ հարկում առանց լույսի, ջրի ու ջեռուցման մնում են 55-ամյա Իգոր և 16-ամյա Գուրիկ Ավակովները, 54-ամյա Ստելլա Արուտյունովան և 48-ամյա Ալեքսանդր Առաքելյանը:
Ընտանիքներին աջակցություն է ցուցաբերում «Քաղաքացիական աջակցություն» բարեգործական կազմակերպությունը:
«Ալթայ» հյուրանոցի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կոնդրատենկոն հեռախոսով հրաժարվել է իր դիրքորոշումը հայտնել: Ըստ բաց աղբյուրների տվյալների, Կոնդրատենկոն միաժամանակ «Ալթայ» հյուրանոց» ԲԸ գլխավոր տնօրենն է և համանուն ՍՊԸ-ի տնօրենը, որը գրանցվել է 2018-ի մարտին:

19 Ноябрь 2018 - 07:10 AMT
Армян-беженцев из Баку выгоняют из старого корпуса гостиницы «Алтай» на северо-востоке Москвы, где они прожили 30 лет.
5 армян остались в заложниках в своих гостиничных номерах, после того, как у здания гостиницы появился новый собственник, и их попросили покинуть помещение, где они прожили 3 десятка лет, пишет «Новая газета».
Еду оставшимся взаперти людям приносят их родственники и другие беженцы из Баку, живущие по соседству. Бакинцы поднимают еду в окно — на веревочке. В здании гостиницы идет ремонт, его устроил новый собственник.
По словам бывшего энергетика стройуправления, 64-летнего Бориса Айрапетяна, после погромов армян в Баку в 1988 году их привезли в Москву.
«Какое-то время мы жили в приемном пункте, а потом нас и еще 900 человек направили в эту гостиницу. Потом эти направления продлевали. Сначала на неделю, потом на больше, а потом вообще бессрочное дали. Потом вышло решение исполкома Моссовета, которое узаконило пребывание в гостиницах и общежитиях Москвы «граждан, вынужденно покинувших Азербайджанскую ССР»,- рассказал армянин.
Айрапетян рассказал, что в 2003 году беженцы получили российские паспорта, после чего их больше не трогали, вопрос переселения из гостиниц не возникал.
«До сих пор мы жили нормально. Но недавно у гостиницы сменился собственник, и был назначен новый директор. Месяц назад в здании начался ремонт. Нас стали прессовать. Сначала отключили воду. А в пятницу, 9 ноября, пришел директор со своей сворой. Сказали, что будут обрабатывать комнаты лекарством от клопов, тараканов и мышей. Сказали, что готовы снять нам номера в другой гостинице, чтобы мы пожили там пару дней, потому что лекарство ядовитое. Мы что-то заподозрили и остались ждать у гостиницы. Часов через пять мы поднялись, и нам заявили — кажется, это был представитель дирекции, — что мы должны принести разрешение от нового собственника или искать другое жилье»,- рассказал Айрапетян.
Он отметил, что у проживающих в здании гостиницы беженцев есть решение суда о факте постоянного проживания, а в паспортном столе им говорили, что оно подтверждает – беженцы законно проживают на данной площади.
«Окольными путями мы все-таки прошли к себе в номера. Закрылись, переночевали. А когда проснулись, обнаружили, что у нас во всех щитках обрезали провода. Мы не можем выйти, потому что не сможем вернуться»,- добавил беженец.
Кроме Бориса Айрапетяна, на втором этаже пятого корпуса гостиницы «Алтай» без света, воды и тепла продолжают оставаться: Игорь (55 лет) и Гурик (16 лет) Аваковы, Стелла Арутюнова (54 года) и Александр Аракелян (48 лет).
Юридическую поддержку семьям оказывает «Гражданское содействие» — благотворительная организация помощи беженцам и мигрантам.
Генеральный директор гостиницы «Алтай» Сергей Кондратенко по телефону отказался высказать свою позицию в этом конфликте.По данным из открытых источников, Сергей Кондратенко одновременно является гендиректором и акционерного общества «Гостиница «Алтай», и одноименного ООО, зарегистрированного в марте 2018 года. Учредитель первого — АО «Гостиничная компания», которое входит в группу ВТБ. Учредитель ООО — некто Александр Ситников.