Ադրբեջանում ծանր են տանում Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի արտերկրյա ուղևորությունները: Այդ երկրի ԱԳՆ-ն հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ «դատապարտելով» Սահակյանի այցն ԱՄՆ:
Ըստ ԱԳՆ հայտարարության, Ադրբեջանը դիվանագիտական ուղիներով բողոք կներկայացնի ԱՄՆ-ին՝ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանին մուտքի արտոնագիր տրամադրելու վերաբերյալ, գրում է Ինտերֆաքսը:
Ըստ Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության գերատեսչության, Բակո Սահակյանի այցն ԱՄՆ «վնասում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և հակասում է ԱՄՆ ստանձնած պարտավորություններին ԵԱՀԿ ՄԽ-ում»:
Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունը նաև նշել է, որ ղարաբաղցիների «խրախուսմանն ուղղված նման քայլերը հարցեր են առաջացնում, կապված Ադրբեջանի հանդեպ ԱՄՆ-ի հարաբերությունների անկեղծության առումով»:
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 18-ին Լոս Անջելեսում այցելել է Հայ օգնության միության (ՀՕՄ) Արեւմտյան Ամերիկայի շրջանային վարչություն եւ հանդիպում ունեցել կազմակերպության անդամների հետ` ատենապետուհի Սիլվա Փոլադյանի գլխավորությամբ:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպանատունը բողոքի նոտա էր հղել երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչությանը Բակո Սահակյանի Ֆրանսիա կատարած այցի կապակցությամբ:

A wave of hysteria has spread throughout Azerbaijan in connection with the visit of the President of Artsakh (Nagorno Karabakh) Bako Sahakyan to the United States.
According to the Foreign Ministry of Azerbaijan, official Baku is preparing "to express strong protest to the American side" through diplomatic channels.
The foreign ministry stressed that Sahakyan’s visit to the United States “is detrimental to the negotiations on the peaceful settlement of the conflict,” Interfax-Azerbaijan reports.
The document says that the issuance of U.S. visa to Sahakyan creates serious questions about visa procedures in the United States.
The Azerbaijani Foreign Ministry added that the inicident "raises questions about the sincerity of the United States in relations with Azerbaijan."
Sahakyan on Sunday, November 18 visited the Armenian Relief Society (ARS) of Western USA Regional Executive Board in Los Angeles and met the members of the organization and chairwoman Sylva Poladyan.