«Կոմերսանտ» թերթը հերթական անգամ անդրադարձել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցին՝ նշելով, որ Հայաստանի և Բելառուսի ջանքերով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման ձանձրալի կադրային հարցը վերածվել է դիտարժան մենամարտի: Ըստ պարբերականի, քաղաքական ծանր քաշային Ալեքսանդր Լուկաշենկոն դուրս է եկել հեռանկարային նորեկ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ:
«Երևակայական ռինգ մրցակիցները դուրս կգան դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ Պետերբուրգում, որտեղ անցնելու է ՀԱՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը»,-գրում է թերթի հատուկ թղթակիցը՝ հավելելով, որ բուքմեյքերական գրասենյակները կարող են խաղադրույքներ ընդունել Լուկաշենկո-Փաշինյան մենամարտի արդյունքի վրա:
Հիշեցնելով հարցի պատմությունը՝ թղթակիցը գրում է, որ Երևանի և Մինսկի փոխադարձ բավականին խիստ և կտրուկ հայտարարություններից հետո Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովը լինելու է ուշադրության կենտրոնում:
«Նրանցից յուրաքանչյուրի համար հաղթանակն ավելի արժեքավոր է բուն պաշտոնից և ՀԱՊԿ իմիջից: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը շատ առումներով տեխնիկական է, քանի որ բոլոր սկզբունքային հարցերը լուծվում են 6-յակ պետությունների ղեկավարների կողմից: Սակայն քաղաքականության մեջ, հատկապես, միջազգային, մանրուքներ չեն լինում, իսկ խորհրդանիշներն ու փիարը երբեմն ավելին են, քան իրականությունը: Ներկայիս սրացումը ՀԱՊԿ ներսում հենց այդ դեպքերից է»,-գրում է թերթը:
Հեղինակը նշում է, որ Լուկաշենկոն, որը սովոր չէ զիջելու, իր տրամաբանությունն ունի՝ նա իր թեկնածուն ունի, և հետո, ինչպես երևում է Բելառուսի ԱԳՆ կոշտ հայտարարությունից, «տանուլ տալ այնպիսի մրցակցի, ինչպիսին Փաշինյանն է, Լուկաշենկոյի համար նվաստացուցիչ է՝ գրեթե քառրոդ դա նախագահության ժամկետում նա Բելառուսում այնպես է արել, որ Փաշինյանի նման մրցակիցները շանս չունենան իշխանություն ստնալու, առավել ևս փողոցի օգնությամբ»:
«Բելառուսի նախագահը վաղուց է բարձրագույն լիգայում և սովոր է ինքը սահմանել խաղի կանոնները: Նույնը կարելի է ասել ՌԴ, Ղազախստանի և Տաջիկստանի նախագահների մասին: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը նրանց համար օտար է՝ նա չի ստեղծել իշխանական սրբազան բուրգ, չունի ապարատային պայքարի և իշխանությունը պահպանելու փորձ, նույնիսկ դեռ չի հաղթել ընտրություններում, իսկ եթե հաղթի, դեռ հայտնի չէ, թե ինչ տոկոսով: Ընդ որում Փաշինյանն անընդհատ խոսում է ժողովրդավարությունից, կոռուպցիայի դեմ պայքարից, դեռ ելույթներ է ունենում հանրահավաքներում: Դա չի կարող զգուշավորություն չառաջացնել: ՀԱՊԿ կոչվող ակումբում նա ընկալվում է եթե ոչ որպես հակառակորդ, ապա նաև ոչ դաշնակից: Եվ հետո նա արդեն մեկ անգամ հարվածի տակ է դրել բոլորին՝ սկսելով Խաչատուրովի հետ կապված այդ պատմությունը, որն ընկալվեց որպես լուրջ հարված կազմակերպության հեղինակությանը»,-գրում է թերթը:
Նշվում է, որ Փաշինյանն էլ իր շահն ունի՝ նա կցանկանար դեկտեմբերի 6-ին Երևան վերադառնալ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնով, քանի որ արդեն դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ-ում ԱԺ արտահերթ ընտրություններ են: «Բայց եթե այդ պաշտոնը բաժին հասնի Բելառուսին, Փաշինյանի ընդդիմախոսները կաշխատեն առավելագույնս օգտվել այդ բացթողումից քվեարկությունից մեկ օր առաջ, իսկ հետո դեռ երկար կհիշեցնեն այդ մասին»,-ասվում է հոդվածում:
Ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը կտրուկ քննադատել է Բելառուսի ու Ղազախստանի առաջնորդների պահվածքն Աստանայում ՀԱՊԿ գագաթնաժողովից հետո։ Փաշինյանը դժգոհություն է հայտնել Մինսկի և Բաքվի միջև ՀԱՊԿ օրակարգի հարցեր քննարկելու ու Նազարբաևի՝ Աստանայում արված հայտարարությունների վերաբերյալ։Նա նշել է, որ բացատրություններ է պահանջելու նաև Նազարբաևից, ում հայտարարությունը այն մասին, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնն անցնում է Բելառուսին, հակասել է կողմերի պայմանավորվածությանը։
Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անատոլի Գլազը մեկնաբանել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը Բելառուսից բացատրություններ պահանջելու վերաբերյալ:Գլազը հայտարարել է, որ մեծ քաղաքականության մեջ ընդունված է ղեկավարվել ոչ թե «փողոցային ժողովրդավարության կանոններով, այլ դիվանագիտական ընթացակարգի հստակ նորմերով»:«Հավանաբար, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն իրեն դրել է միջազգային դատախազի տեղ, որն իրավասու է պատժել կամ ներել»,-ասել է Գլազը

Стараниями Армении и Белоруссии скучный кадровый вопрос о назначении нового генсека Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) превратился в зрелищный поединок, пишет «Коммерсантъ». Как отмечает издание, президент Белоруссии, политический тяжеловес Александр Лукашенко вышел против и.о. премьера РА , перспективного новичка Никола Пашиняна.
«На воображаемый ринг Армения и Белоруссия выйдут в Санкт-Петербурге 6 декабря. Там пройдет неформальный саммит СНГ, и лидеры стран—членов ОДКБ (в организацию входят Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан) решили воспользоваться случаем, чтобы определить победителя»,- говорится в статье.
Отмечается, что букмекерским конторам впору принимать ставки на исход поединка между опытным панчером Лукашенко и Пашиняном, который лишь полгода назад шагнул в большую политику прямо с ереванской площади Республики.
Автор напоминает историю вопроса о смене генсека ОДКБ после выдвижения Арменией обвинений в отношении ее представителя на посту Юрия Хачатурова, а также последовавшего за саммитом ОДКБ в Астане 8 ноября «обмена любезностями» между представителями Армении и Белоруссии.
«Для обоих (Пашиняна и Лукашенко – ред.) ценность победы теперь выше стоящего на кону трофея. Пост генсека ОДКБ — должность во многом техническая, поскольку все принципиальные вопросы в организации решаются лидерами государств «шестерки». Но в политике, особенно в международной, мелочей не бывает, а символы и пиар часто значат больше, чем реальность. Нынешнее обострение борьбы внутри ОДКБ как раз такой случай»,- пишет издание.
Отмечается, что у не привыкшего уступать Александра Лукашенко своя логика. Во-первых, у него уже готов собственный кандидат — глава Совбеза Белоруссии Станислав Зась. Во-вторых, и это ясно следует из жесткого заявления белорусского МИД, «проиграть такому сопернику, как Никол Пашинян, Александр Лукашенко считает для себя унизительным».
«За почти четверть века президентства он в Белоруссии все устроил так, чтобы политики вроде Никола Пашиняна не имели шансов получить власть, тем более с помощью улицы.Белорусский лидер давно в высшей лиге и привык сам устанавливать правила игры. То же самое можно сказать о его российском, казахстанском и таджикском коллегах. Армянский премьер для них чужак: он не создал сакральной властной вертикали, не имеет опыта аппаратной борьбы и удержания власти, пока даже не выиграл ни одних выборов, а если выиграет, надо еще посмотреть, что у него там будет за процент. При этом Никол Пашинян постоянно рассуждает о демократии, борьбе с коррупцией, честном волеизъявлении, воле народа и все еще выступает на уличных митингах. Такой не может не настораживать. В клубе под названием ОДКБ он воспринимается если не как противник, то точно не как союзник»,- пишет издание.
Автор статьи отмечает, что у Пашиняна собственный интерес: ему хотелось бы 6 декабря увезти в Ереван из Санкт-Петербурга титул генсека, поскольку уже 9 декабря в Армении пройдут парламентские выборы.
«В Петербурге Николу Пашиняну нужен успех. В крайнем случае ничья, как недавно в Астане. Последний сценарий весьма вероятен. В этом случае нынешний и. о. генсека ОДКБ — представитель России Валерий Семериков может задержаться в этой должности на ближайшие полтора года. К тому времени все обиды забудутся и должность сможет спокойно занять кандидат Александра Лукашенко. Это, впрочем, не снижает интереса к санкт-петербургской встрече лидеров Армении и Белоруссии»,- говорится в статье.
Ранее Никол Пашинян выступил с беспрецедентно резкой критикой поведения президентов Белоруссии и Казахстана Александра Лукашенко и Нурсултана Назарбаева после саммита ОДКБ в Астане. Пашинян выразил недовольсто выносом на публику обсуждения кандидатуры будущего генсека ОДКБ лидерами двух государств и встречей Лукашенко с послом Азербайджана по вопросам деятельности альянса. «Это закрытое заседание, во время которого союзники обсуждают военно-политические вопросы. Это закрытый разговор союзников, и я удивлен, что человек, находящийся в статусе руководителя страны 30 или сколько-то-там лет, позволяет себе такое. Конечно, я буду требовать разъяснений у президента Белоруссии», – сказал он.