Մանկական ինքնասպանությունների թվով ՀՀ-ն ամենաբարեհաջող երկրներից է Եվրոպայում՝ ամենաքիչ ինքնասպանություններն այդ տարիքային խմբում գրանցվում են Հայաստանում, Ադրբեջանում ու Վրաստանում: Այդ է վկայում ՄԱԿ կայքում հրապարակված Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) վիճակագրությունը:
Ըստ վիճակագրության, Եվրոպայում 18 տարեկանից փոքր մոտ 190 մլն երեխա և դեռահաս է ապրում, որից 44 մլն ենթարկվել է ֆիզիկական բռնության, 18 մլն-ն՝ սեռական, իսկ 55 միլիոնը՝ հոգեբանական: Նման դեպքերի 90 տոկոսն աննկատ է մնում:
Մանկական և դեռահասների թվում ինքնասպանությունների թվով առաջին տեղում Ռուսաստանն է, որին հաջորդում են Լատվիան, Բելգիան, Ֆինլանդիան, Մոլդովան, Ուկրաինան և Ղազախստանը:
Ըստ ԱՀԿ, ամեն տարի Եվրոպայի տարածաշրջանում 55 մլն երեխա ենթարկվում է դաժան վերաբերմունքի, ինչը լուրջ հետևանքներ է ունենում նրանց հոգեկան և ֆիզիկական առողջության համար:
Նպատակ է դրվել մինչև 2020թ. 20 տոկոսով կրճատել երեխաների մահվան և նրանց հետ դաժան վերաբերմունքի դեպքերը:

Armenia has the lowest child suicide rate among the countries of the European region, the World Health Organization (WHO) said in a fresh report.
According to the WHO, 190 million children and adolescents under the age of 18 live in the European region. 44 million of them were physically and 18 million sexually abused, and 55 million experienced psychological trauma. 90 percent of all such cases go unnoticed, the WHO said.
Child abuse is often the cause of suicide, the report says. Russia leads by the number of child and adolescent suicides in the European region and is followed by Latvia, Belgium, Finland, Moldova, Ukraine and Kazakhstan. Armenia, Azerbaijan and Georgia, on the other hand, have the lowest child suicide rates.
WHO recommends changing the legislation, involving health workers in identifying such cases, acquainting parents with “peaceful” methods of education and teaching children how to defend themselves.