Մինսկի և Երևանի միջև սկանդալը շարունակվում է, գրում է բելառուսական Naviny.by-ն:
Անդրադառնալով ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ Բելառուսը մտադիր է զենքի ևս մեկ խմբաքանակ վաճառել Ադրբեջանին՝ պարբերականը Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի այդ քայլը ոչ միայն բիզնեսով է բացատրում, այլ նաև անձնական պատճառներով:
«Կարելի էր ասել՝ բիզնես և ոչ մի անձնական բան: Սակայն Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ Լուկաշենկոյի հարաբերություններում անձնականը շատ է: Բելառուսի նախագահը բազմիցս է ասել, որ ադրբեջանցի ընկերը 2010-ին անմիջապես նրան 200 մլն դոլար տվեց պարտքով, երբ «Գազպրոմը» պարտքն էր պահանջում: Կարծես, երկու ավտորիտար առաջնորդներն իրոք համակրում են միմյանց՝ հոգեհարազատ լինելով: Իսկ ահա փողոցների երեկվա ապստամբ Փաշինյանը սպիտակ ագռավ է ՀԱՊԿ տանիքի տակ հավաքված ավտորիտար առաջնորդների շարքում»,-գրում է պարբերականը:
ՀԱՊԿ-ում ծագած խնդիրների հիմքն այն է, որ «դա շատ տկար կառույց է», որտեղ անդամների շահերը շատ են տարբերվում, ասել է պարբերականին վերլուծաբան Անդրեյ Ֆյոդորովը:
Այո, «բարոյական տեսակետից դաշնակցի թշնամուն զենք վաճառելն այնքան էլ պարկեշտ չէ», սակայն, ՀԱՊԿ փաստաթղթերում ուղիղ արգելք չկա, այնպես որ գերիշխում է պրագմատիկ մոտեցումը, կարծում է փորձագետը: Ըստ նրա կանխատեսման, միանգամայն հավանական է, որ առաջիկա 1,5 տարում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար մնա ՌԴ ներկայացուցիչ, պաշտոնաթող գեներալ-գնդապետ Վալերի Սեմերիկովը: Դա առճակատումը մեղմելու միջոց կլինի:
Ֆյոդորովը կարծում է, որ «հավանաբար, Մոսկվան շատ չի ճնշի Փաշինյանին» և դեկտեմբերի 6-ի գագաթնաժողովում ամողջապես Լուկաշենկոյի կողմը չի անցնի, բայց, մյուս կողմից, Կրեմլին ձեռնատու չէ նաև 100 տոկոսով սատարել երիտասարդ ՀՀ ղեկավարին՝ կնեղանան քաղաքական ակսակալներ Նազարբաևն ու Լուկաշենկոն»:
«Հիմա տրամաբանական կլինի, եթե Մոսկվան մարի սկանդալի վերածված հակասությունները ՀԱՊԿ-ում, որն առանց այդ էլ աչքի չի ընկնում համախմբվածությամբ: Թեև դաշինքը, որը Մոսկվան ստեղծել է սեփական շահերը մերձավոր արտերկրում առաջ տանելու համար, հազիվ թե առաջիկայում էլ ավելի համախմբված լինի: Քիչ հավանական է նաև, որ Փաշինյանը յուրային դառնա անփոփոխ առաջնորդներ Վլադիմիր Պուտինի, էմոմալի Ռահմոնի, Նազարբաևի և Լուկաշենկոյի շրջանում, որոնք սիրում են ցանկացած բողոք ճնշել սաղմնային վիճակում»,-ասվում է հոդվածում:
Ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը կտրուկ քննադատել է Բելառուսի ու Ղազախստանի առաջնորդների պահվածքն Աստանայում ՀԱՊԿ գագաթնաժողովից հետո։ Փաշինյանը դժգոհություն է հայտնել Մինսկի և Բաքվի միջև ՀԱՊԿ օրակարգի հարցեր քննարկելու ու Նազարբաևի՝ Աստանայում արված հայտարարությունների վերաբերյալ։Նա նշել է, որ բացատրություններ է պահանջելու նաև Նազարբաևից, ում հայտարարությունը այն մասին, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնն անցնում է Բելառուսին, հակասել է կողմերի պայմանավորվածությանը։
Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անատոլի Գլազը մեկնաբանել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը Բելառուսից բացատրություններ պահանջելու վերաբերյալ:Գլազը հայտարարել է, որ մեծ քաղաքականության մեջ ընդունված է ղեկավարվել ոչ թե «փողոցային ժողովրդավարության կանոններով, այլ դիվանագիտական ընթացակարգի հստակ նորմերով»:«Հավանաբար, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն իրեն դրել է միջազգային դատախազի տեղ, որն իրավասու է պատժել կամ ներել»,-ասել է Գլազը:
Մինսկն ու Բաքուն նոր պայմանագիր կկնքեն բելառուսական ռազմատեխնիկայի հերթական խմբաքանակի առաքման վերաբերյալ: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը իր բելառուս պաշտոնակից Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ բանակցություններից հետո:

21 Ноябрь 2018 - 11:59 AMT
СМИ: Авторитарные лидеры Лукашенко и Алиев – родственные души, а уличный бунтарь Пашинян – белая ворона
Скандал между Минском и Ереваном развивается, пишет белорусское издание Naviny.by.
Коснувшись речи и.о. премьер-министра Никола Пашиняна о том, что Белоруссия планирует продать Азербайджану еще одну партию оружия, издание объясняет этот шаг белорусского лидера Александра Лукашенко не только бизнесом, но и личными причинами.
«Можно было бы сказать: бизнес и ничего личного. Но в отношениях Лукашенко с (президентом Азербайджана Ильхамом) Алиевым как раз много личного. Белорусский президент не раз козырял тем, что азербайджанский друг мгновенно одолжил 200 млн долларов, когда в 2010 году «Газпром» взял Беларусь за горло: платите долг.Похоже, два авторитарных лидера действительно симпатизируют друг другу, чувствуют родство душ. А вот вчерашний уличный бунтарь Пашинян оказался белой вороной в клубе авторитарных вождей под крышей ОДКБ»,- отмечает издание.
По большому счету корень проблем ОДКБ в том, что это — «крайне чахлая структура», интересы ее членов сильно расходятся, сказал изданию минский аналитик-международник Андрей Федоров.
Да, «с моральной точки зрения продавать оружие врагу одного из партнеров по блоку не совсем красиво», но прямых запретов на это в документах ОДКБ нет, так что берет верх прагматичный денежный мотив, считает эксперт.По его прогнозу, весьма вероятно, что в ближайшие полтора года на посту исполняющего обязанности генсека ОДКБ останется представитель России генерал-полковник в отставке Валерий Семериков. Это будет способом погасить конфликт.
«Федоров считает, что «скорее всего, Москва не станет дожимать Пашиняна» и становиться на предстоящем 6 декабря саммите ОДКБ в Петербурге на сторону Лукашенко, который уже заявил, что имеет трех кандидатов на должность. С другой стороны, и поддерживать на 100% молодого армянского руководителя Кремлю в этом конфликте не с руки — обидятся политические аксакалы Назарбаев и Лукашенко.
В общем, Москве сейчас логично погасить уже переросший в скандал конфликт в организации, и без того не блистающей сплоченностью. Хотя в принципе альянс, некогда сколоченный Москвой для продвижения своих интересов в ближнем зарубежье, вряд ли станет дружнее.
Также маловероятно, что Пашинян, вознесенный к вершинам власти уличным протестом, станет своим в компании несменяемых вождей Владимира Путина, Эмомали Рахмона, Назарбаева, Лукашенко, которые предпочитают любые протесты подавлять в зародыше»,- говорится в статье.
20 ноября и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян на пресс-конференции в Ереване, отвечая на вопрос о разногласиях Еревана и Минска в рамках ОДКБ, заявил: власти Армении задают Минску вопрос – что означает продажа оружия человеку, угрожающему захватить Ереван, и ответ на этот вопрос они непременно получат.
Пашинян повторил, что испытывает недоумение в связи с ситуацией. «Я задаю вопрос – а был ли хоть один случай, когда президент Белоруссии приглашал посла Армении и говорил – «знаете, мы ведем переговоры с Азербайджаном, хочу вас проинформировать, что они хотят такое-то оружие по такой-то цене, а мы думаем – давать или не давать». Была ли подобная ситуация? Не было», – отметил Пашинян.