Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 21-ին Լոս Անջելեսում հանդիպում է ունեցել Ամերիկայի հայկական համագումարի (ԱՀՀ) Արևմտյան ափի ներկայացուցիչների հետ:
Նախագահը բարձր է գնահատել հայկական համագումարի գործունեությունը համազգային խնդիրների լուծման և Հայրենիք- Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում՝ գոհունակությամբ նշելով Արցախի հետ համագործակցության բարձր մակարդակը:
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի այցն ԱՄՆ հիսթերիայի առիթ է դարձել Ադրբեջանում: Ըստ այդ երկրի ԱԳՆ հայտարարության, Ադրբեջանը դիվանագիտական ուղիներով բողոք կներկայացնի ԱՄՆ-ին՝ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանին մուտքի արտոնագիր տրամադրելու վերաբերյալ:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպանատունը բողոքի նոտա էր հղել երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչությանը Բակո Սահակյանի Ֆրանսիա կատարած այցի կապակցությամբ:

Artsakh (Nagorno Karabakh) President Bako Sahakyan on Wednesday, December 21 met the representatives of the Armenian Assembly of America Western Region in Los Angeles.
The Karabakh President hailed the Assembly’s activity in solving issues of pan-Armenian significance and enhancing the Homeland-Diaspora ties, expressing his satisfaction with the high level of cooperation with Artsakh.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan and other officials also attended the meeting.
A wave of hysteria has spread throughout Azerbaijan in connection with the visit of Sahakyan to the United States. According to the Foreign Ministry of Azerbaijan, official Baku is preparing "to express strong protest to the American side" through diplomatic channels.