Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մամուլի քարտուղար Իբրահիմ Քալընը Յըլդըրըմ Բեյազիթի անվան համալսարանում տեղի ունեցած «Թուրքիա-Ռուսաստան հարաբերությունները. Կերտելով ապագան» խորագրով գիտաժողովի ընթացքում հայտարարել է, որ Թուրքիան և ՌԴ-ն սերտ գործակցել են Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ, սակայն «այլ ուժերի միջամտությամբ գործընթացը տապալվել է»:
Թուրքական Milliyet-ի փոխանցմամբ, Քալընը շեշտել է, որ ՌԴ-ն կարևոր դերակատարություն ունի հակամարտության կարգավորման գործում, միևնույն ժամանակ, նա անարդյունավետ է համարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը գործընթացում:
Ըստ Էրդողանի մամուլի քարտուղարի, Թուրքիան «մի քանի անգամ փորձել է խաղաղություն հաստատել Հարավային Կովկասում և վերջ դնել Հայաստանի շրջափակմանը»: Նա դարձյալ պնդել է, որ Հայաստանը պետք է հանձնի «գրավյալ տարածքներն» Ադրբեջանին, և որ դրանից «հայկական կողմը միայն կշահի»:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ ԼՂ հարցով բանակցություններում նոր մոտեցում է առաջարկում։ Նրա խոսքով,Հայաստանի Հանրապետության անունից Ադրբեջանի նախագահի հետ ինքը պատրաստ է բանակցել, բայց Արցախի անունից պետք է բանակցի Արցախի իշխանությունը՝ ի դեմս նախագահ Բակո Սահականի։

Turkey used to work closely with Russia on the settlement of the Nagorno Karabakh, but the process came to an end “following intervention from other forces,” a spokesman for Turkish President said.
İbrahim Kalın, who is special adviser to Turkish President, was speaking at a panel discussion on "Turkey-Russia Relations: Shaping the Future" at the Ankara Yildirim Beyazit University.
Kalın said Russia plays an important role in the Karabakh process but expressed discontent over what he called the OSCE Minsk Group’s inability to perform well, Milliyet reports.
According to him, Turkey has “on many occasions tried to establish peace in the South Caucasus and end the blockade of Armenia.” Also, he said Armenia “should end its occupation of Azerbaijani territory,” and that “such a solution will benefit Armenia more than anyone else.”