Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը նոյեմբերի 28-ին Բեռլինում կընդունի ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ԳԴՀ կառավարության ներկայացուցիչ Շտեֆեն Զայբերտը:
Նա հավելել է, որ Մերկելը ցանկացել է շարունակել շփումը, որը սկսվել է Մերկելի Հայաստան այցի ժամանակ, հայտնում է SWI swissinfo.ch-ն:
«Չորեքշաբթի կանցլերը կընդունի ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին, բանակցություններ տեղի կունենան»,-ասել է Զայբերտը Բեռլինում: Ըստ նրա, դա կլինի Սարգսյանի պաշտոնական այցը, որպես օգոստոսին Մերկելի Հարավային Կովկաս կատարած այցի ժամանակ քաղաքական գործիչների միջև շփման շարունակությունը:
«Մերկելը ցանկացել է շարունակել այդ փոխանակումը: Խոսք կգնա երկկողմ համագործակցության, խորհրդարանական ընտրություններից առաջ Հայաստանում տիրող իրավիճակի, ինչպես նաև միջազգային հարցերի մասին»,-ասել է Գերմանիայի կառավրության ներկայացուցիչը:
Օգոստոսին, ողջունելով կանցլեր Անգելա Մերկելին Հայաստանում, նախագահ Արմեն Սարգսյանը վստահություն էր հայտնել, որ այդ պատմական այցը նոր հորիզոններ կբացի հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման համար:
Մերկելն իր հերթին ասել էր. «Մենք ցանկանում ենք մեր մասնակցությունն ունենալ Հայաստանի կողմից հայտարարված բարեփոխումներին, ուշադրությամբ հետեւում էինք գարնանը ձեր երկրում տեղի ունեցած փոփոխություններին և գործընթացներին: Պատրաստ ենք շարունակել համագործակցել այս թերևս դժվարին, բայց կարևոր ճանապարհին»:

German Chancellor Angela Merkel will meet Armenian President Armen Sarkissian in Berlin on November 28,representative of the German government Steffen Seibert told reporters on Saturday.
“On Wednesday at 4 pm, the Chancellor will meet Armenian President Armen Sarkissian, negotiations will take place,” said Seibert, according to SWI.
According to him, this is Sarkissian's official visit as a continuation of the communication of politicians, which took place in late August during Merkel's visit to the Caucasus.
"She wanted to continue the communication which will weigh in on bilateral cooperation, the situation in Armenia before the parliamentary elections, as well as international issues,” said the spokesman.
Merkel arrived in Armenia from Georgia on August 24 and left for Azerbaijan the next day. When in Yerevan, the Chancellor met President Sarkissian, Prime Minister Nikol Pashinyan, the Catholicos of All Armenians, Karekin II, as well as took a walk in downtown Yerevan and posed for selfies with young Armenians.