ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը Մինսկում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների վարչապետների հետ փակ հանդիպմանը «կառուցողական քննարկում է ունեցել մի շարք հարցերի, այդ թվում ՀԱՊԿ քարտուղարության վերաբերյալ», հայտնում է ՀՀ կառավարության տեղակատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Կայացել է նաև ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների նեղ կազմով նիստը, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով նիստը: Քննարկվել են օրակարգային հարցեր, որոնք վերաբերում էին ԵԱՏՄ թվային օրակարգին, տրանսպորտային, մաքսային, հարկային համագործակցությանը, գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորմանը և այլն: Օրակարգային մի շարք հարցերի շուրջ ստորագրվել են փաստաթղթեր:
Առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատարը հանդես է եկել ելույթով: Նա վերահաստատել է, որ Հայաստանը հանձնառու է և շարունակելու է հետևողական քայլեր ձեռնարկել ԵԱՏՄ շրջանակներում ինտեգրացիոն գործընթացների խորացման, այդ թվում՝ ապրանքների, ծառայությունների, աշխատուժի և կապիտալի ազատ տեղաշարժի համար պայմանների ստեղծման ուղղությամբ:
Միաժամանակ նա նշել է, որ 2019թ. Հայաստանը ստանձնում է նախագահությունը ԵԱՏՄ-ում և պատրաստակամություն հայտնել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստերից մեկը հյուրընկալել Հայաստանի Հանրապետությունում, 2019թ. ամռանը:

28 Ноябрь 2018 - 07:59 AMT
Исполняющий обязанности первого заместителя премьер-министра Армении Арарат Мирзоян на закрытой встрече с президентом Белоруссии Александром Лукашенко и премьер-министрами стран-членов Евразийского межправительственного совета провел «конструктивное обсуждение ряда вопросов, в том числе генсека ОДКБ». Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Состоялось также заседание глав правительств стран-членов ЕАЭС в узком кругу, после чего состоялось заседание в расширенном составе. Были обсуждены вопросы повестки дня, касающиеся цифровой повестки ЕАЭС, транспортного, таможенного, налогового сотрудничества, формирования единого рынка газа и многого другого.
В ходе заседания Мирзоян выступил с речью, в которой вновь подтвердил, что Армения намерена продолжать шаги, направленные на углубление интеграционных процессов в ЕАЭС, в том числе и на создание условий для свободного перемещения товаров, услуг, рабочей силы и капитала.
В то же время он отметил, что в 2019 году Армения принимает председательство в ЕАЭС, в связи с чем Ереван готов летом 2019 года принять одно из заседаний Евразийского межправительственного совета.