Պաշտոնական այցով Գերմանիայում գտնվող նախագահ Արմեն Սարգսյանը նոյեմբերի 28-ին աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել գերմանական մի շարք առաջատար ընկերությունների ղեկավարների հետ, որոնք գործունեություն են ծավալում Հայաստանում կամ հետաքրքրված են Հայաստանի հետ համագործակցությամբ:
ՀՀ նախագահը գերմանացի գործարարներին հրավիրել է Հայաստան` տեղում ուսումնասիրելու և քննարկելու փոխշահավետ համագործակցության հեռանկարային ուղղությունները:
Հանդիպումը կազմակերպվել է Գերմանիայում ՀՀ դեսպանության, OWC հրատարակչության, Գերմանիայի տնտեսության Արևելյան հանձնաժողովի ու «Արևելյան Եվրոպա. մանր ու միջին տնտեսվարողների միության» կողմից։
Հանդիպմանը մասնավորապես մասնակցել են «Ցեպելին», «Սիմենս», ՍԱՊ, «Նոկիա», «Շնայդեր գրուպ», «Էյրբաս գրուպ» և այլ ընկերությունների ղեկավարներ:
Նշելով, որ Հայաստանի տնտեսության ամենատարբեր ոլորտներում հաջողությամբ գործունեություն են ծավալում գերմանական կապիտալի մասնակցությամբ մի շարք ընկերություններ, նախագահ Սարգսյանը միևնույն ժամանակ համոզմունք է հայտնել, որ այդ ոլորտներն ընդլայնելու և փոխգործակցությունը խորացնելու դեռևս մեծ ներուժ կա:
Նշելով, որ 21-րդ դարն արագ փոփոխությունների ժամանակաշրջան է, հանրապետության նախագահն ասել է, որ Հայաստանը ճիշտ երկիր է, որը ճիշտ ժամանակին գտնվում է ճիշտ տեղում։ «Ճիշտ ժամանակն է, քանի որ մենք ապրում ենք 21-րդ դարասկզբին: Սա մի ժամանակաշրջան է, երբ ամեն բան շատ արագ է փոխվում: Գաղտնիք չէ, որ վերջերս ավարտել եմ իմ գիրքը, որը կոչվում է «Գլոբալ ռիսկերի քվանտային վարքագիծը»: Քվանտային ասելով նկատի չունեմ, որ կարելի է կիրառել քվանտային մեխանիկայի կանոնները: Քվանտայինը ենթադրում է, որ այդ վարքագիծն այլևս դասականը չէ: 21-րդ դարում փոփոխությունները դինամիկ են, սրընթաց և դրամատիկ: Միջոցները, որոնցով հնարավոր է կառավարել և նկարագրել ռիսկերը 21-րդ դարում, ևս դասականը չեն և չեն լինելու: Այս տեսանկյունից Հայաստանի համար ճիշտ ժամանակն է»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը՝ նշելով, որ մարդկությունն ապրում է սրընթաց էվոլյուցիայի ժամանակաշրջանում, որտեղ տարեցտարի ամեն բան շատ ավելի արագ է փոփոխվում:
Հանրապետության նախագահն ասել է, որ Հայաստանը հազարավոր տարիներ եղել է քաղաքակրթությունների խաչմերուկում: «Այդ խաչմերուկն այսօր կարող է դառնալ կամուրջ, քանի որ այսօր Հայաստանը միակ երկիրն է, որը ԵՏՄ անդամ է, ինչը ենթադրում է, որ երկիրը ոչ թե 3 մլն, այլ ավելի քան 200 միլիոնանոց շուկա ունի, որը ներառում է Կենտրոնական Ասիան, Ռուսաստանը: Բացի այդ, Հայաստանը ստորագրել է խորը և համապարփակ համաձայնագիր Եվրամիության հետ, և մենք ցանկանում ենք խորացնել հարաբերությունները այդ կառույցի հետ: Այսինքն, Հայաստանը միակ երկիրն է, որը խորը հարաբերություններ ունի թե՛ Արևելքի, թե՛ Արևմուտքի հետ: Մեր երկիրը ճիշտ տեղում է»,- ընդգծել է Արմեն Սարգսյանը:
Հանրապետության նախագահը գործարարներին ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության գերակա ուղղությունները, ներդրումային գրավչությունը և գործարար միջավայրը, Հայաստանում բիզնես ծավալելու մրցակցային առավելությունները։ «Հայաստանը հետաքրքիր տեղ է ներդրում անելու համար: Երկիրը տարբեր ոլորտներում մեծ ներուժ ունի՝ սկսած գյուղատնտեսությունից մինչև թեթև արդյունաբերություն, բանկային ոլորտ և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Հայաստանում գործունեություն ծավալող ընկերությունների ղեկավարները խոսել են իրենց ընթացիկ ծրագրերի, դրանց ընդլայնման հնարավորությունների մասին։
Ավելի վաղ Գերմանիայի նախագահի նստավայրում՝ Բելվյու ամրոցում տեղի է ունեցել Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի և ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
Գերմանիայի նախագահը բարի գալուստ է մաղթել նախագահ Արմեն Սարգսյանին և ողջունել նրա առաջին պաշտոնական այցը Գերմանիա։ Իսկ նախագահ Սարգսյանը Գերմանիայի իր գործընկերոջը հրավիրել է պաշտոնական այց կատարել Հայաստան, ինչն ընդունվել է Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի կողմից։

28 Ноябрь 2018 - 13:59 AMT
Находящийся с официальным визитом в Федеративной Республике Германии президент Армении Армен Саркисян 28 ноября провел рабочий завтрак с руководителями ряда ведущих германских компаний, которые действуют в Армении либо заинтересованы в сотрудничестве с Арменией. Об этом сообщает пресс-служба Армении.
Встреча организована посольством РА в Германии, издательством OWC, Германской экономической Восточной комиссией и Союзом малых и средних предпринимателей «Восточная Европа».
Во встрече, в частности принимали участие руководители компаний «Цепелин», «Сименс», САП, «Новиа», «Шнейдер групп», «Эйрбас групп» и других.
Отметив, что в самых разных отраслях экономики Армении успешно действует ряд компаний с участием германского капитала, Саркисян в то же время выразил уверенность, что существует большой потенциал для расширения этих сфер и углубления взаимодействия.
Отметив, что 21 век – период быстрых изменений, президент сказал, что Армения – правильная страна, которая в правильное время находится в правильном месте. «Сейчас правильное время, потому что мы живем в начале 21-го века. Это такой период, когда все очень быстро меняется. Не секрет, что недавно я завершил свою книгу, которая называется «Квантовое поведение глобальных рисков». Говоря «квантовый», я не имею в виду, что можно применять законы квантовой механики. Квантовое подразумевает, что это поведение более не является классическим. В 21-ом веке перемены динамичны, стремительны и драматичны. Меры, которыми можно управлять и описывать риски в 21-ом веке, также не являются и не будут классическими. С этой точки зрения для Армении сейчас правильное время», – сказал Саркисян, отметив, что человечество живет в эпоху стремительной эволюции, в которую год от года все меняется намного быстрее.
Президент сказал, что Армения тысячи лет была на перекрестке цивилизаций. «Этот перекресток сегодня может стать мостом, поскольку сегодня Армения – единственная страна, которая является членом ЕАЭС, что предполагает, что страна имеет не 3-миллионный, а более чем 200-миллионный рынок, который включает в себя Центральную Азию, Россию. Кроме того, Армения подписала Соглашение о Всеобъемлющем и глубоком партнерстве с Евросоюзом, и мы желаем углубить отношения с этой структурой. То есть, Армения – единственная страна, которая имеет глубокие отношения и с Востоком, и с Западом. Наша страна на правильном месте», – подчеркнул Армен Саркисян.
Президент представил предпринимателям приоритетные направления экономики Армении, инвестиционную привлекательность и деловую среду, конкурентные преимущества осуществления бизнеса в Армении. «Армения – интересное место для осуществления инвестиций. Страна обладает большим потенциалом в различных отраслях, начиная от сельского хозяйства, до лёгкой промышленности, банковской сферы и информационных технологий», – сказал Саркисян.
Руководители работающих в Армении компаний говорили о своих текущих планах, возможностях их расширения.
Другим участвующим во встрече предпринимателям Саркисян предложил посетить Армению, чтобы на месте изучить и обсудить перспективные направления взаимовыгодного сотрудничества.