«Միսս տիեզերք-2018» գեղեցկության միջազգայի մրցույթում Վրաստանը կներկայացնի 25-ամյա մոդել Լարա Յանը, որը հայկական արմատներ ունի:
Մրցույթն անցկացվելու է դեկտեմերի 17-ին:
Լարան Թաիլանդ է մեկնել նոյեմերի 29-ին: Նա Miss Universe-ին մասնակցելու իրավունք ստացավ՝ նվաճելով «Վիցե միսս Վրաստան-2017» տիտղոսը: Աղջիկը ծնունդով Թելավի վրացական քաղաքից է, երկար տարիներ ապրել է ՌԴ-ում, Չելյաբինսկում, իսկ հետո Վրաստան է վերադարձել:
«3 տարի է ինչ Թբիլիսիում եմ ապրում: Ես շատ եմ ճանապարհորդել, բայց միշտ ձգտել եմ հայրենիք վերադառնալ, քանի որ շատ եմ սիրում Վրաստանը: Մենք հիմնականում Ռուսաստանում ենք ապրել: Մայրս վրացուհի է, հայրս՝ հայ, որը ծնվել և մեծացել է Վրաստանում»,-պատմել է Լարա Յանը, հայտնում է Sputnik Գրուզիան:
Մոդելի կարիերան Յանը սկսել է 17 տարեկանում, ՌԴ-ում: «Միսս տիեզերքը» ամենաամյա միջազգային մրցույթ է, որը մտնում է «Մեծ քառյակի» մեջ:

25-year-old model Lara Yan, who is of Armenian descent, will represent Georgia in the Miss Universe 2018 beauty pageant in Thailand on December 17.
"I have been living in Tbilisi for three years. I have always traveled a lot, but I tried to return to my homeland, because I really love Georgia. We lived mainly in Russia. My mother is Georgian and my father is Armenian, who was born and raised in Georgia,” Lara said.
According to her, representing Georgia in such a competition is not only a great joy, but also a responsibility for her.
The model says she has been preparing throughout the year to adequately represent Georgia in Thailand.
Miss Universe is an annual international beauty pageant that is run by the Miss Universe Organization. It airs in more than 190 countries worldwide and seen by more than half a billion people annually. Along with Miss World, Miss International, and Miss Earth, Miss Universe is one of the Big Four international beauty pageants.