Ավստրալիայի խորհրդարանի ստորին պալատի մի խումբ պատգամավորներ հանդես են եկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օգտին:
Ստորին պալատում լսումներ են անցել՝ նվիրված ՄԱԿ-ի Ցեղասպանություն հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին կոնվենցիայի 70-ամյակին նվիրված:
Խորհրդարնի 7 պատգամավոր կողմ է արտահայտվել փաստաթղթի ընդունմանը, որտեղ առանձին խոսվում է նաև Հայոց ցեղասպանության մասին:
«Բոլոր յոթ պատգամավորները հանդես են եկել հօգուտ փաստաթղթի: Նրանց մեծ մասը իր ելույթներում հորդորել է խորհրդարանին, որպեսզի Ավստրալիան, որպես ՄԱԿ-ի Կոնվենցիան առաջիններից մեկը վավերացրած երկիր, պաշտոնապես ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,-հայտնում է Ավստրալիայի Հայ Դատի հանձնախումբը:
Նշվում է նաև, որ հայկական ծագումով ավստրալացի պատգամավոր Թիմ Ուիլսոնը, որի նախաձեռնությամբ է փաստաթուղթը ներկայացվել քննարկման, հայտարարել է, որ խիստ հիասթափված է այն փաստից, որ մինչ օրս Ավստրալիայի օրենսդիր մարմինը չի ճանաչել և չի դատապարտել Հայոց ցեղասպանությունը:
Ավստրալիայի Ներկայացուցիչների պալատը (խորհրդարան) առաջին անգամ քննարկել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ առաջարկը 2018-ի հունիսի 25-ին: Ճանաչման վերաբերյալ առաջարկին սատարել էին Հյուսիսային Սիդնեյը ներկայացնող պատգամավոր Թրենտ Ցիմերմանն ու Բենելոնգը ներկայացնող պատգամավոր Ջոն Ալեքսանդրը: Ըստ առաջարկի, Ավստրալիան պետք է ճանաչի նաև «այն ժամանակվա նորաստեղծ Ավստրալական ընկերակցության արտակարգ հումանիտար ջանքերն, ուղղված Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած որբերին և այլոց, ինչպես նաև Օսմանյան կայսրության մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների, այդ թվում հույների և ասորիների աջակցությանը»:

The Armenian National Committee of Australia (ANC-AU) reports that seven Australian Members of Parliament have spoken in favour of a motion that honoured the 70th Anniversary of the adoption of the UN Convention on the Prevention and Punishment of Genocide. The motion also honoured the author of the Convention, Dr. Raphael Lemkin, stating he "coined the word 'genocide', informed by his study of the systematic extermination of the Armenians during World War I and the Jews during World War II".
The motion was introduced in the Australian Parliament's Federation Chamber on 3rd December 2018 by Liberal MP Tim Wilson (the Member for Goldstein) – who is of Armenian ancestry, and it was seconded by Labor MP Chris Hayes (Member for Fowler). Government MPs to join Wilson in speaking for the motion included Julian Leeser (Member for Berowra), Jason Falinski (Member for Mackellar) and Michael Sukkar (Member for Deakin). Hayes was joined by fellow non-Government MPs, including Michael Danby (Member for Melbourne Ports) and Tony Zappia (Member for Makin).
All seven MPs spoke in favour of the motion honouring the 70th Anniversary of the UN Genocide Convention, with most speakers using this debate as an opportunity to call on Australia – as one of the first nations to ratify the Convention – to recognise the Armenian Genocide.
ANC-AU Executive Director, Haig Kayserian said that the unanimous nature of the debate and strong emphasis on Armenian Genocide recognition by the majority of the speakers clearly indicated the will of Australia's House of Representatives for a second time, following the 25th June 2018 debate recognising Australia's first major international humanitarian relief effort to aid survivors of the Armenian Genocide.