Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության վարչության պետ Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպման կուլիսներում զրուցել է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
«Զրույցի ընթացքում քննարկվել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման և հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման շուրջ ակտիվ բանակցություններ շարունակելու հարցերը», – ասել է Հաջիևը «ԱզերԹաջ»-ին տված հարցազրույցում:
Ըստ նրա, հարկավոր է հաշվի առնել, որ այս 2 ասպեկտը շատ սերտ կապակցված են և փոխլրացնում են իրար, հայտնում է Interfax.az-ը:
«Վերջին շրջանում զորքերի շփման գծում և պետական սահմանի երկայնքով հարաբերական անդորր է, որը շատ լավ ֆոն է ստեղծում հակամարտությունը կարգավորելու վերաբերյալ սուբստանտիվ և ինտենսիվ բանակցություններ վարելու համար: Դա չպետք է հանգեցնի հակամարտության սառեցմանը կամ անընդունելի ստատուս քվոյի պահպանմանը», – ասել է Հաջիևը, հայտնում է Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը:
Հաջիևը նաև կրկնել է Բաքվի դիրքորոշումը՝ հարցը Ադրբեջանի «տարածքային ամբողջականության» սկզբունքի հիման վրա լուծելու վերաբերյալ:

President Ilham Aliyev of Azerbaijan has had a conversation with the acting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on the sidelines of an informal meeting of the CIS heads of state in St. Petersburg, said Hikmet Hajiyev, an aide to the Azerbaijani President.
"During the exchange of ideas, discussions were held around issues concerning the continuation of active negotiations on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict and the strengthening of the ceasefire," Hajiyev was quoted as saying.
According to him, it is necessary to take into account that these two aspects are very closely interrelated and are mutually complementary.
"The recent relative calm on the line of contact and along the state border creates a very good background for conducting substantive and intensive negotiations to resolve the conflict. This should not lead to a freezing of the conflict or the preservation of an unacceptable status quo," the official said.
During the brief conversation, he added, Aliyev and Pashinyan also discussed the issue of exchange of detainees between Azerbaijan and Armenia.