Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովն առաջարկել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերին հերթական գնահատման առաքելությունն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ:
Մամեդյարովը հանդիպել է Գրեմինգերի հետ Միլանում ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ նիստի շրջանակներում, հայտնում է Ինտերֆաքս Ադրբեջանը այդ երկրի ԱԳՆ վրա հղումով:
Արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունը նշում է, որ զրուցակիցները քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարները: «Պատասխանելով Գրեմինգերի այն հարցին, թե ինչ դեր կարող է ունենալ ԵԱՀԿ-ն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում՝ Մամեդյարովը կարևորել է ԵԱՀԿ դերը Լեռնային Ղարաբաղ հնարավոր գնահատման առաքելություն գործուղելու հարցում»,-ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Մամեդյարովը տեղեկացրել է Գրեմինգերին ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ հանդիպման մասին՝ նշելով, որ «հանդիպումներն օգտակար են եղել, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մոտ ապագայում շարունակել ինտենսիվ, արդյունավետ բանակցություններն առկա ձևաչափով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ 2019-ին պետք է բեկում կատարվի ԼՂ կարգավորման հարցում: «2019-ին մենք պետք է բեկում կատարենք կարգավորման մեջ՝ ավելացնելու համար տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ու բարգավաճման հնարավորությունները,-ասել է նա Միլանում՝ ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի ամենամյա նիստում:

Глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров предложил генсеку ОБСЕ Томасу Гремингеру организовать очередную оценочную миссию в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике).
Мамедъяров встретился с Гремингером в кулуарах 25-го заседания СМИД ОБСЕ в Милане, сообщает пресс-служба МИД Азербайджана.
Внешнеполитическое ведомство отмечает, что собеседники обсудили перспективы урегулирования карабахского конфликта, пишет «Интерфакс-Азербайджан».
«Отвечая на вопрос Гремингера, какую роль может сыграть ОБСЕ (в урегулировании карабахского конфликта – ред.), Мамедъяров отметил роль ОБСЕ в организации возможной оценочной миссии» в Карабах, говорится в сообщении МИД.
Мамедъяров проинформировал Гремингера о встречах, проведенных с и.о. министра иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном и сопредседателями Минской группой ОБСЕ, отметив, что«проведенные встречи были полезными, на них была достигнута договоренность о продолжении в ближайшем будущем интенсивных, результативных переговоров в существующем формате».
В рамках заседания Совета министров иностранных дел ОБСЕ в Милане сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (США), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик 5 декабря провели встречу с исполняющим обязанности министра иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном и министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.