ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարություն է տարածել Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ դրանց անցել են ազատ և մրցակցային պայմաններում:
«Մենք ողջունում ենք ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների բյուրոյի և մարդու իրավունքների անվտանգության և գործակցության կազմակերպության գնահատականներն առ այն, որ Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները մրցակցային էին, և թեկնածուները հնարավորություն ունեին ազատորեն իրականացնել նախընտրական քարոզարշավը», -ասված է հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը նաև նշել է, որ երկիր է համաձայն է ԵԱՀԿ նախնական եզրակացության հետ, որ Հայաստանում ընտրական գործընթացը լայն հանրային աջակցություն է ստացել, պաշտպանվել են քաղաքացիների հիմնարար ազատությունները: Բացի այդ, Պետդեպարտամենտը կոչ է արել իշխանություններին հետևել ԵԱՀԿ և Վենետիկի հանձնաժողովի տված խորհուրդներին՝ դրանք ապագա ընտրություններում կիրառելու նպատակով:
Ամերիկյան կողմը Հայաստանի նորընտիր խորհրդարանի և կառավարության հետ աշխատելու, երկկողմ գործընկերությունը խորացնելու, ինչպես նաև օրենքի գերակայության, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանն ուղղված գործակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն է հայտնել: Կարևորվել է նաև գործակցությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարի, առևտրի և ներդրումների զարգացման, տարածաշրջանային և համաշխարհային անվտանգության ապահովման ոլորտներում:
«Այս տարի Հայաստանում նշանակալի փոփոխություն է տեղի ունեցել: 27 տարի ԱՄՆ-ն աջակցել է Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացներին, ինստիտուտներին ու մտադիր է նույնկերպ շարունակել»,-ասվում է հայտարարությունում:

11 Декабрь 2018 - 08:31 AMT
Госдепартамент США распространил заявление в связи с внеочередными выборами в Национальное собрание Армении. В заявлении США поздравляют народ Армении с проведением в республике парламентских выборов и приветствуют вывод Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ, что волеизъявление народа проведено свободно и честно.
Как отмечено в заявлении, выборы проходили в свободной и конкурентной среде. Госдеп также отметил, что США согласны с предварительными выводами ОБСЕ, согласно которым электоральный процесс пользовался широким общественным доверием и был проведен при соблюдении фундаментальных свобод. В Госдепе США призывали власти Армении выполнить рекомендации ОБСЕ и Венецианской комиссии относительно будущих выборов.
В заявлении отмечается, что США с нетерпением ожидают совместной работы с новым парламентом и правительством Армении для углубления двустороннего партнерства и сотрудничества в целях укрепления правопорядка и демократических институтов, борьбы с коррупцией, развития торговли и инвестиций, а также обеспечения региональной и глобальной безопасности.
«В этом году в Армении произошли значительные перемены. В течение 27 лет Соединенные Штаты стремились поддерживать развитие демократических процессов и институтов в Армении, и мы будем продолжать это делать»,- говорится в заявлении Госдепа.