ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ, սակայն, առանց ԼՂ վերաբերյալ նախապայմանների: Այդ մասին նա ասել է ՏԱՍՍ-ին:
«Մենք պատրաստ ենք հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ առանց որևէ նախնական պայմանի և հուսով ենք, որ Թուրքիան ևս նման դիրքորոշում կորդեգրի»,-ասել է նա:
«Սակայն, Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կապված են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հետ, երրորդ երկրի հետ՝ նկատի ունեմ Ադրբեջանը»,-ասել է Փաշինյանը:
2018-ի սեպտեմբերին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Բաքվում հայտարարեց, որ առանց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ՀՀ հետ հարաբերությունների բարելավում հնարավոր չէ: Նա նաև ասել է, որ Հայաստանը չի կարող ակնկալել Թուրքիայի հետ սահմանի բացում, քանի դեռ լուծված չէ Ղարաբաղի հարցը:

Armenia is ready to establish diplomatic relations with Turkey but without any preliminary conditions concerning Nagorno Karabakh, acting Prime Minister Nikol Pashinyan said on Monday, December 10, according to TASS.
"We are ready to establish direct relations with Turkey without any preliminary conditions and hope that Turkey takes the same position," he said.
"However relations with Turkey are linked with the problem of Nagorno Karabakh, and a third country. I mean Azerbaijan," he noted.
While visiting Baku in September, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said that relations with Armenia could not be improved until the Karabakh conflict was settled. He said Armenia should not count on opening the border with Turkey as long as "it is occupying 20% of Azerbaijan’s territory and is hampering the return of one million Azerbaijanis to their home land."