Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դեռևս չի շնորհավորել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար, «Իմ քայլը» դաշինքի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանին՝ դեկտեմբերի 9-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի առթիվ:
Մինչդեռ 2017 թվականի ապրիլի 2-ին կայացած ՀՀ ԱԺ ընտրություններում 49.12% ձայն հավաքած նախկին իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահ, երկրի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին Պուտինը շնորհավորել է ընտրությունների հաջորդ օրը:
Ի հակադրումն ԱՄՆ-ի, Միացյալ Թագավորության, Եվրոպական Միության բարձր մակարդակով շնորհավորանքների և ՀՀ-ի նոր իշխանություններին սատարելու մասին հայտնած պատրաստակամության, Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը անդրադարձել է ՀՀ-ում արտահերթին ընտրություններից միայն չորս օր անց՝ երկրի արտաքին գործերի գերատեսչության մամուլի քարտուղար Մարիա Զախարովայի մակարդով: Ընդ որում՝ անդրադարձը եղել է ոչ թե առանձին հայտարարության տեսքով, այլ Զախարովայի հերթական ճեպազրույցի ընթացքում:
ՌԴ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարն իր հայտարարությունում այդպես էլ, ըստ էության, չի շնորհավորել ոչ Հայաստանի ժողովրդին, ոչ էլ խորհրդարանական ընտրություններում աննախադեպ բարձր՝ մոտ 70.5% վստահության քվե ստացած «Իմ քայլը» դաշինքի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանին:
ՌԴ ԱԳՆ-ն ընդամենն արձանագրել է՝ ընտրություններն անցել են օրենքի շրջանակում, առանց խախտումների և կառուցողական երկխոսության ակնկալիք է հայտնել Հայաստանի նոր խորհրդարանի և կառավարության հետ, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ և ԱՊՀ շրջանակում: Ի դեպ, Փաշինյանին չեն շնորհավորել նաև ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների ղեկավարները:
PanARMENIAN.Net – ը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանի հետ զրույցում հետաքրքրվեց, թե լինելու է արդյոք շնորհավորանք Կրեմլից:
Ի պատասխան, Նաղդալյանն ասաց, որ ԱԳՆ-ում արձանագրել են, որ եղել է արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ ՌԴ պաշտոնական ներկայացուցչի արձագանքը:
Ի դեպ, Վլադիմիր Պուտինն օգոստոսի 31-ին շնորհավորել է Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ծննդյան օրը:

Президент Российской Федерации Владимир Путин все еще не поздравил исполняющего обязанности премьер-министра Армении, лидера блока «Мой шаг» Никола Пашиняна с победой на внеочередных парламентских выборах, состоявшихся 9 декабря.
Между тем после парламентских выборов 2 апреля 2017 года Путин уже на следующий день поздравил лидера правящей Республиканской партии Армении (РПА), третьего президента Армении Сержа Саргсяна с победой РПА, которая набрала 49.12% голосов.
В отличие от поздравлений от Соединенных Штатов, Соединенного Королевства, Европейского союза и готовности поддержать новое правительство Армении, стратегический союзник РА коснулся темы досрочных выборов в Армении всего через четыре дня после них, и то на уровне пресс-секретаря МИД РФ Марии Захаровы. При этом не было сделано отдельного заявления, Захарова затронула тему во время очередного брифинга.
Представитель пресс-службы МИД РФ в своем заявлении не поздравила ни народ Армении, ни Никола Пашиняна, политическая сила которого набрала беспрецедентные 70.43% голосов избирателей на парламентских выборах. Захарова всего лишь отметила, что Россия настроена на конструктивный диалог с Арменией после парламентских выборов, в том числе в рамках Евразийского экономического совета (ЕАЭС), Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и Содружества Независимых Государств (СНГ).
В беседе с пресс-секретарем министерства иностранных дел Республики Армения Анной Нагдалян PanARMENIAN.Net поинтересовался, будет ли поздравление от Кремля.
В ответ Нагдалян сказала, что в МИД РА зафиксировали, что в связи с выборами в Армении была реакция официального представителя РФ.
Кстати, 31 августа Владимир Путин поздравил второго президента Армении Роберта Кочаряна, проходящего по «делу 1 марта».