Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն Աստանայում իր աջակցությունն է հայտնել Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի պետքարտուղար Ստանիսլավ Զասին՝ որպես ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի հավակնորդի:
«Սանկտ Պետերբուրգում պետությունների ղեկավարները որոշեցին սատարել Ձեր թեկնածությանը, որն առաջադրել էր Ալեքսանդր Լուկաշենկոն: Դուք արդեն սկսել եք հանդիպումները կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարների հետ: Արդեն եղել եք Բիշքեկում: Ինչպես հայտնի է, այժմ Ղրղզստանն է նախագահում ՀԱՊԿ-ում: Վստահ եմ, որ Ձեր հանդիպումները հաջող են անցել»,-ասել է Ղազախստանի նախագահը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայության վրա հղումով:
Նազարբաևը կարծում է, որ Զասն ունի բոլոր անհրաժեշտ հմտություններն ու գիտելիքներն այդ պաշտոնում աշխատելու համար: «Դուք զինվորական եք և համապատասխան կրթություն եք ստացել: Աշխատել եք Բելառուսի գլխավոր շտաբում, ծանոթ եք ՀԱՊԿ աշխատանքին, մասնակցել եք տարբեր հանդիպումների և խորհրդակցությունների: Մենք աջակցում ենք Ձեզ»,-ասել է Նազարբաևը:
Նազարբաևը նաև կարևորել է ՀԱՊԿ արդյունավետ աշխատանքի ապահովումը:
Ինչպես ավելի վաղ ասել էր Նազարբաևը, նոյեմբերի 8-ին Աստանայում կայացած գագաթնաժողովում որոշվեց, որ ՀՀ ներկայացուցչից հետո ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը պետք է զբաղեցնի Բելառուսի ներկայացուցիչը: Ավելի ուշ Լուկաշենկոն հայտարարեց, որ նա 3 թեկնածու ունի այդ պաշտոնի համար:

Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев в ходе встречи с госсекретарем Совета безопасности Белоруссии Станиславом Засем в Астане выразил ему поддержку как кандидату на пост генерального секретаря ОДКБ. Об этом сообщила 13 декабря пресс-служба казахстанского лидера.
«В Санкт-Петербурге главы государств приняли решение поддержать вашу кандидатуру, предложенную Александром Григорьевичем Лукашенко. Вы уже начали встречаться с руководителями стран-членов организации. Были уже в Бишкеке. Как известно, Кыргызская Республика сейчас председательствует в ОДКБ. Уверен, что ваши встречи прошли хорошо», – сказал президент Казахстана, пишет РИА Новости.
Назарбаев считает, что Зась обладает всеми необходимыми навыками и знаниями для работы на этой должности. «Вы являетесь военным и имеете соответствующее образование. Работали в генеральном штабе, Совете безопасности Республики Беларусь. Вы знакомы с работой ОДКБ, участвовали в различных встречах и совещаниях. Мы будем поддерживать вас», – заявил Назарбаев.
Президент Казахстана также подчеркнул важность обеспечения эффективной работы ОДКБ.
Как сообщал ранее Назарбаев, на саммите в Астане 8 ноября было решено, что после представителя Армении пост генсека ОДКБ должен занять представитель Белоруссии. Позднее Лукашенко заявил, что у него есть три возможные кандидатуры на эту должность.