Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը պատրաստակամություն է հայտնել սատարելու Բելառուսի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Զասի թեկնածությանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում, հայտնում է Sputnik Բելառուսը Տաջիկստանի նախագահի մամուլի ծառայության վրա հղումով:
Դեկտեմբրի 14-ին Ռահմոնն ընդունել է Զասին: «Ազգի առաջնորդ, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու Բելառուսի Հանրապետության ներկայացրած թեկնածուին այդ պատասխանատու պաշտոնում»,-ասվում է Տաջիկստանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրութան մեջ:
Ավելի վաղ Զասին իր աջակցությունն էր հայտնել նաև Ղազախստանի նախագահը: «Դուք զինվորական եք և համապատասխան կրթություն եք ստացել: Աշխատել եք Բելառուսի գլխավոր շտաբում, ծանոթ եք ՀԱՊԿ աշխատանքին, մասնակցել եք տարբեր հանդիպումների և խորհրդակցությունների: Մենք կաջակցենք Ձեզ»,-ասել էր Նազարբաևը Զասի հետ հանդիպմանը:

Президент Таджикистана Эмомали Рахмон принял во Дворце нации госсекретаря Совета безопасности Республики Беларусь Станислава Зася, на встрече он поддержал его кандидатуру на пост главы ОДКБ.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам сотрудничества в военной сфере на двустороннем уровне и в формате Организации Договора о коллективной безопасности, пишет Sputnik.by со ссылкой на пресс-службу таджикистанского лидера.
Помимо этого в столице Таджикистана поднимался и вопрос назначения нового генсека ОДКБ.
«В этой связи лидер нации, президент Республики Таджикистан уважаемый Эмомали Рахмон выразил готовность поддержать кандидатуру, представленную Республикой Беларусь на эту ответственную должность», – говорится в сообщении.
Ранее Зась уже встретился с президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым, который поддержал его кандидатуру.