Ուկրաինան Ղրիմի վերաբերյալ բանաձև է ներկայացրել ՄԱԿ-ի՝ Նյու Յորքում ընթացող Գլխավոր վեհաժողովի նիստում, որին դեմ է քվեարկել 16 երկիր, այդ թվում Հայաստանը: Բանաձևը կոչվում էր «Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետության և Սևաստոպոլ քաղաքի, ինչպես նաև Սև և Ազովի ծովերի հատվածների ռազմականացման խնդիրը»:
Կողմ է քվեարկել 66 երկիր, ձեռնպահ՝ 72, հայտնում է Segodnya.ua-ն:
Հայաստանից բացի դեմ են քվեարկել Բելառուսը, Բոլիվիան, Բուրունդին, Կամբոջան, Կուբան, ԿԺԴՀ-ն, Իրանը, Լաոսը, Մյանման, Նիկարագուան, ՌԴ-ն, Սերբիան, Հարավային Սուդանը, Սուդանը, Սիրիան, Ուզբեկստանը, Վենեսուելան և Զիմբաբվեն:
Բանաձևը կոչ է անում ՌԴ-ին դուրս բերել զորքերը Ղրիմից և «դադարեցնել ուկրաինական տարածքների օկուպացիան»: Նաև կոչ է արվում Ռուսաստանին չհետապնդել առևտրային նավերը, ինչպես նաև չսահմանափակել միջազգային նավարկությունը Սև և Ազովի ծովերում:
ՀՀ-ն դեմ է քվեարկել Ղրիմի վերաբերյալ Ուկրաինայի ներկայացրած բանաձևերին նաև 2017-ին և 2016-ին:
2014-ի մարտի 16-ին Ղրիմում անցկացվեց տարածաշրջանի կարգավիճակի վերաբերյալ հանրաքվե: Քվեարկության մասնակցած թերակղզու բնակիչների մեծ մասը արտահայտվեց Ռուսաստանին միանալու օգտին: Ավելի ուշ Ղրիմի Գերագույն խորհուրդը անկախություն հռչակեց: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրեց Ղրիմի ու Սևաստոպոլի` Ռուսաստանին միանալու մասին համաձայնագիրը վավերացնող օրենքը և դրանց` Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելու ու Դաշնության նոր սուբյեկտների ինտեգրման անցումային շրջանի մասին դաշնային սահմանադրական օրենքը: Ուկրաինայի և մի շարք արևմտյան երկրների իշխանությունները հանրաքվեն ապօրինի են համարում:

The United Nations General Assembly passed by a 2/3 majority vote Ukraine's draft resolution calling on Russia to stop restricting international navigation in the Black Sea and the Sea of Azov, Sputnik reports.
"The result of the vote is as follows: in favor — 66, against — 19 (including Armenia), abstention — 72. Draft resolution [titled Militarization of the Autonomous Republic of Crimea and the city of Sevastopol (Ukraine), as well as parts of the Black Sea and the Sea of Azov] is adopted," a UN official presiding over the plenary meeting announced on Monday.
The draft resolution A/73/L.43 expresses "its grave concern over the progressive militarization of Crimea by the Russian Federation as the occupying Power" as well as "over reports of the continuing destabilization of Crimea owing to transfers by the Russian Federation of weapon systems, including nuclear-capable aircraft and missiles, weapons, ammunition and military personnel to the territory of Ukraine," the text of the document says.
The document also expresses its concern over "multiple military exercises of Russian armed forces held in Crimea, which can undermine regional security and entail considerable long-term negative environmental consequences in the region." The resolution condemns the building of the Kerch Strait bridge between Russia and the Crimean peninsula, the growing military presence of Russia in the region, and the country’s alleged harassment of commercial vessels and restriction of international shipping.