Ուկրաինան Ղրիմի վերաբերյալ բանաձև է ներկայացրել ՄԱԿ-ի՝ Նյու Յորքում ընթացող Գլխավոր վեհաժողովի նիստում, որին դեմ է քվեարկել 16 երկիր, այդ թվում Հայաստանը: Բանաձևը կոչվում էր «Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետության և Սևաստոպոլ քաղաքի, ինչպես նաև Սև և Ազովի ծովերի հատվածների ռազմականացման խնդիրը»:
Կողմ է քվեարկել 66 երկիր, ձեռնպահ՝ 72, հայտնում է Segodnya.ua-ն:
Հայաստանից բացի դեմ են քվեարկել Բելառուսը, Բոլիվիան, Բուրունդին, Կամբոջան, Կուբան, ԿԺԴՀ-ն, Իրանը, Լաոսը, Մյանման, Նիկարագուան, ՌԴ-ն, Սերբիան, Հարավային Սուդանը, Սուդանը, Սիրիան, Ուզբեկստանը, Վենեսուելան և Զիմբաբվեն:
Բանաձևը կոչ է անում ՌԴ-ին դուրս բերել զորքերը Ղրիմից և «դադարեցնել ուկրաինական տարածքների օկուպացիան»: Նաև կոչ է արվում Ռուսաստանին չհետապնդել առևտրային նավերը, ինչպես նաև չսահմանափակել միջազգային նավարկությունը Սև և Ազովի ծովերում:
ՀՀ-ն դեմ է քվեարկել Ղրիմի վերաբերյալ Ուկրաինայի ներկայացրած բանաձևերին նաև 2017-ին և 2016-ին:
2014-ի մարտի 16-ին Ղրիմում անցկացվեց տարածաշրջանի կարգավիճակի վերաբերյալ հանրաքվե: Քվեարկության մասնակցած թերակղզու բնակիչների մեծ մասը արտահայտվեց Ռուսաստանին միանալու օգտին: Ավելի ուշ Ղրիմի Գերագույն խորհուրդը անկախություն հռչակեց: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրեց Ղրիմի ու Սևաստոպոլի` Ռուսաստանին միանալու մասին համաձայնագիրը վավերացնող օրենքը և դրանց` Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելու ու Դաշնության նոր սուբյեկտների ինտեգրման անցումային շրջանի մասին դաշնային սահմանադրական օրենքը: Ուկրաինայի և մի շարք արևմտյան երկրների իշխանությունները հանրաքվեն ապօրինի են համարում:

Армения была в числе стран, которые на заседании Генеральной ассамблеи Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке не поддержали инициированную Украиной резолюцию «Проблема милитаризации Автономной Республики Крым и г. Севастополь (Украина), а также частей Черного и Азовского морей».
Резолюцию поддержало 66 стран, воздержалось 72.
В частности, против проголосовали Армения, Белоруссия, Боливия, Бурунди, Камбоджа, Куба, Корейская Народно-демократическая республика (КНДР), Иран, Лаос, Мьянма, Никарагуа, Российская Федерация, Сербия, Южный Судан, Судан, Сирия, Узбекистан, Венесуэла и Зимбабве, пишетSegodnya.ua.
Среди стран, которые воздержались при голосовании – Китай, Казахстан, Аргентина, Бразилия, Индия, Индонезия, Мексика, Пакистан, Катар, Южно-Африканская республика, Таиланд, Объединенные Арабские Эмираты и другие.
В резолюции выражается настойчивый призыв к Российской Федерации «вывести войска из Крыма и прекратить оккупацию украинских территорий». Также в резолюции высказан призыв к России прекратить преследовать коммерческие суда, а также ограничивать международное судоходство в Черном и Азовском морях.