Մոսկվան հուսով է, որ Հայաստանի նոր իշխանությունները խիզախություն կունենան դիմակայելու ԱՄՆ շանտաժին ու ճնշմանը և ինքնուրույն որոշումներ կկայացնեն: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը:
«Հայաստանում 2018-ի կտրուկ փոփոխությունների ֆոնին Վաշինգտոնի միջամտությունը նրա ներքին և արտաքին քաղաքական գործերին գնալով ավելի ակնհայտ է դառնում»,- ասել է Կարասինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հոկտեմբերին Երևան այցելության ժամանակ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջոն Բոլթոնը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ «ամերիկյան զենքն, ամեն դեպքում, ռուսականից լավն է»: Նա խորհուրդ է տվել Երևանին իր միջազգային հարաբերություններում «ազատվել պատմական կլիշեներից»:
Ըստ դիվանագետի, Բոլթոնը հայ ժողովրդի պատմական փորձը վիրավորական կերպով «պատմական կլիշե» է անվանել, ինչպես նաև «կարգադրել է Հայաստանին ամերիկյան զենք գնել և որքան հնարավոր է արագ միանալ Իրանի դեմ պատժամիջոցներին»: «Եթե այդպիսին է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների տեսանելի կողմը, ապա կարելի է պատկերացնել, ինչ «թևերի ոլորում» է կատարվում կուլիսներում»,- ասել է Կարասինը:
«Հուսով ենք, որ ՀՀ ներկայիս ղեկավարությունը, որը ստացել է անհրաժեշտ մանդատը ԱԺ ընտրություններում, խիզախություն կունենա դիմակայելու ԱՄՆ շանտաժին ու ճնշմանը և կպաշտպանի ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու իր ինքնիշխան իրավունքը՝ առաջնորդվելով ազգային շահերով»,-ասել է ռուս դիվանագետը:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը, պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի հարցին ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի այն հայտարարության մասին, որ ՀՀ-ն կարող է ամերիկյան զենք գնել, ասել է, որ Հայաստանն ամերիկյան զենք գնելու առաջարկ չի ստացել: Նա հավելել է նաև, որ երբ Հայաստանը դժգոհություն է հայտնում Ադրբեջանին զենք վաճառելու վերաբերյալ՝ շեշտում է, որ «չի կարող վերաբերվել դրան որպես զուտ գործարքի, այլ ընկալում է որպես զենք, որը խլում է հայրենակիցների կյանքը՝ զինվորների, քաղաքացիական բնակչության»:

Москва рассчитывает, что новое руководство Армении найдет мужество «противостоять шантажу и давлению со стороны США, будет самостоятельно принимать решения». Об этом заявил в интервью РИА Новости статс-секретарь, замглавы МИД РФ Григорий Карасин.
«На фоне происходящих в нынешнем году радикальных перемен в стране вмешательство Вашингтона в ее внутренние и внешнеполитические дела становится все более бесцеремонным», – сказал Карасин.
В октябре Ереван посетил советник президента США по вопросам нацбезопасности Джон Болтон. В своем выступлении перед журналистами он, комментируя конфликт вокруг Нагорного Карабаха, отметил, что американское «оружие в любом случае лучше российского». Болтон также посоветовал Еревану «избавиться от исторических клише» в своих международных отношениях.
По словам дипломата, Болтон оскорбительно назвал исторический опыт армянского народа «историческими клише», а также велел Армении покупать американское оружие и как можно скорее присоединиться к антииранским санкциям. «Если такова публичная сторона американо-армянских отношений, то можно лишь представить, какое «выкручивание рук» происходит за кулисами», – отметил Карасин.
«Рассчитываем, что нынешнее руководство Армении, получившее на парламентских выборах необходимый мандат, найдет в себе мужество противостоять неприкрытому внешнему шантажу и давлению, будет отстаивать суверенное право самостоятельно принимать решения, сообразуясь с национальными интересами», – подчеркнул замглавы МИД РФ.