Հայաստանը մի երկրի հետ երկկողմ հարաբերությունները չի կառուցում ի վնաս այլ երկրների: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը` մեկնաբանելով ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինի խոսքերը:
Ավելի վաղ Կարասինըհայտարարել էր, որ Մոսկվան հուսով է, որ Հայաստանի նոր իշխանությունները խիզախություն կունենան դիմակայելու ԱՄՆ շանտաժին ու ճնշմանը և ինքնուրույն որոշումներ կկայացնեն: «Հայաստանում 2018-ի կտրուկ փոփոխությունների ֆոնին Վաշինգտոնի միջամտությունը նրա ներքին և արտաքին քաղաքական գործերին գնալով ավելի ակնհայտ է դառնում»,- ասել է Կարասինը:
«Բազմիցս ենք նշել` Հայաստանը իր հարաբերություններն այլ երկրների հետ հետևողականորեն կառուցում է ինքնիշխան հավասարության սկզբունքի հիման վրա: Մենք չենք կառուցում մի երկրի հետ հարաբերություններն ի վնաս այլ երկրների: Այդ դիրքորոշումը հետագայում ևս կլինի մեր արտաքին քաղաքականության հիմքում»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:
Հոկտեմբերին Երևան այցելության ժամանակ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջոն Բոլթոնը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ «ամերիկյան զենքն, ամեն դեպքում, ռուսականից լավն է»: Նա խորհուրդ էր տվել Երևանին իր միջազգային հարաբերություններում «ազատվել պատմական կլիշեներից»:

Armenia does not build bilateral ties with countries to the detriment of relations with others, said Armenian Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan commenting on the words of Russian State Secretary, Deputy Foreign Minister Grigory Karasin.
In an interview with RIA Novosti, Karasin expressed hope that the new leadership of Armenia would "find the courage to resist blackmail and pressure from the United States and make decisions on its own."
Given the radical changes taking place in Armenia, he said, "Washington’s intervention in its internal and foreign affairs is becoming more and more inconsiderate."
"We would like to remind that we have repeatedly noted that Armenia consistently builds its relations with other countries on the basis of the principle of sovereign equality," Naghdalyan said.
"We do not build ties with one country to the detriment of relations with another. This position will continue to be the basis of our foreign policy."