Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի այցը Արաբական Միացյալ Էմիրություններ մեկնարկել է Աբու Դաբիի թագաժառանգ, ԱՄԷ Զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ Շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ հանդիպմամբ։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հարաբերությունները սկիզբ են առել Ձեր հոր,ԱՄԷ լուսահոգի նախագահ Շեյխ Զայեդ բին Սուլթան ալ Նահյանի օրոք։ Մեզ համար շատ թանկ են մեր երկրների ու ժողովուրդների միջև ձևավորված ջերմ հարաբերությունները, և մենք պատրաստ ենք դրանք առավելագույնս զարգացնել ու ընդլայնել»։
Ջերմ ու անմիջական հանդիպման ընթացքում նախագահ Արմեն Սարգսյանը և թագաժառանգ Շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանը քննարկել են հայ-էմիրաթական հարաբերությունների ողջ սպեկտորը, առևտրատնտեսական փոխգործակցության ներկայիս տեմպերը խթանելու գործում կարևորել միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը, որը, նրանց համոզմամբ, նպաստավոր հարթակ է միմյանց շուկաների ուսումնասիրման, տարբեր ոլորտներում շահավետ ներդրումների իրականացման, ինչպես նաև երկու երկրների տնտեսության մեջ տեղի ունեցող բարեփոխումների ու նորարարությունների ընթացքին հետևելու համար:
Ընդգծելով առևտրատնտեսական ոլորտում առկա մեծ ներուժը՝ նախագահ Սարգսյանը հեռանկարային է համարել համագործակցության հնարավորությունները հատկապես գյուղատնտեսության, վերականգնվող էներգետիկայի, քիմիական արդյունաբերության, տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտներում։
Նշելով, որ Հայաստանն Արաբական Միացյալ Էմիրությունները դիտարկում է կարևոր հանգույց դեպի Ծոցի տարածաշրջան և այլ երկրներ, Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանն իր հերթին Միացյալ Էմիրությունների համար կամուրջ կարող է լինել դեպի ԱՊՀ և ԵՏՄ երկրներ ու շուկաներ:
Նախագահ Սարգսյանը և շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ ալ Նահյանը խոսել են նաև մշակույթի, գիտության ու կրթության, զբոսաշրջային ոլորտներում առկա համագործակցության մեծ ներուժի մասին: Երկու բարեկամ երկրների ժողովուրդների միջև շփումներն առավել հաճախակի դարձնելու և փոխճանաչելիության մակարդակը բարձրացնելու համար կարևորվել են մշակութային փոխգործակցության ակտիվացումը, համատեղ ծրագրերի իրականա, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:

Armenia is ready to develop and expand relations with the United Arab Emirates as much as possible, President Armen Sarkissian said at a meeting with the Crown Prince of Abu Dhabi, Deputy Commander-in-Chief of the UAE Sheikh Mohammed bin Zayed bin Sultan al-Nahyan on Monday, January 14.
“Relations between Armenia and United Arab Emirates started during the reign of your father, President of the UAE, Sheikh Zayed bin Sultan al-Nahyan. We cherish the warm relations established between our countries and peoples and we are ready to develop and expand them as much as possible,” Sarkissian said
In the course of the conversation, the two discussed the entire range of the Armenia-UAE relations, stressed the importance of the intergovernmental commission in boosting the existing tempo of the trade and economic ties. They both think that the commission is a favorable platform to study each other’s markets, to explore possibilities for the mutually beneficial investments as well as to follow the reforms and innovations in the economies of the two countries.
Given the existing great potential in the trade and economic areas, Sarkissian cited agriculture, renewable energy, chemical production, information technologies and telecommunication areas as fields for promising cooperation.
Noting that Armenia views the UAE as an important gateway to the Persian Gulf region and other countries, the President said the country could become a bridge for the UAE towards the EAEA and CIS countries and markets.
The President and the Sheikh spoke also about the cooperation in the areas of culture, science, and education, as well as about the existing great potential in the area of tourism. To boost contacts between the peoples of the two friendly states and to increase the level of mutual recognizability, the parties stressed the importance of cultural cooperation and implementation of joint programs.