ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հուսով է, որ Ադրբեջանում 2016-ին կալանավորված ՌԴ հայազգի քաղաքացի Մարատ Ուելդանով-Գալուստյանին Ռուսաստան վերադարձնելու հարցը հնարավոր կլինի լուծել երկխոսության միջոցով:
2018-ի ամփոփմանը նվիրված մեծ մամուլի ասուլիսում Լավրովն ասել է, որ այլ պետություններում, այդ թվում ԱՊՀ երկրներում, բարդ իրավիճակում հայտնված ՌԴ քաղաքացիներին առնչվող հարցերը ՌԴ ԱԳՆ-ն մշտապես արծարծում է երկկողմ շփումների ժամանակ:
«Ուզում եմ հավաստիացնել, որ նաև այդ կոնկրետ թեման հնչել է մեր ադրբեջանցի գործընկերների հետ վերջին բանակցությունների ժամանակ: Հուսով եմ, որ մենք կկարողանանք երկխոսության և իրավական նորմերի վրա հիմնված լուծումների միջոցով գտնել բոլորին գոհացնող լուծում և վերադարձնել այդ քաղաքացուն Ռուսաստան»,-ասել է Լավրովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Մարատ Ուելդանով-Գալուստյանը ձերբակալվել է Բաքվում 2016-ի հուլիսին: Նրան մեղադրում են խոշոր չափերի թմրամիջոցներ ձեռք բերելու, արտադրելու, պահելու և տարածելու մեջ:

Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров надеется, что вопрос о возвращении в Россию задержанного в Азербайджане россиянина армянского происхождения Марата Уелданова-Галустяна удастся решить путем диалога.
Во время большой пресс-конференции по итогам 2018 года Лавров отметил, что вопросы, которые касаются граждан России, оказавшихся в непростом положении в других государствах, в том числе в странах СНГ, регулярно затрагиваются МИД в ходе двусторонних контактов, пишет ТАСС.
«Смею вас заверить, что и эта конкретная тема звучала в ходе недавних переговоров с нашими азербайджанскими коллегами. Надеюсь, что мы сможем через диалог и через решения, опирающиеся на правовые нормы, выйти на устраивающий всех результат и сможем вернуть этого гражданина в Россию», – заявил глава внешнеполитического ведомства РФ.
Марат Уелданов-Галустян был задержан в Баку в июле 2016 года. Его обвиняют в незаконном приобретении, производстве, хранении и распространении наркотических средств в крупном размере.