ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ողջունում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը Փարիզում հունվարի 16-ին՝ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո։ Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի մամուլի քարտուղար Ստեֆան Դուջարիկի տարածած հայտարարության մեջ, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Գլխավոր քարտուղարը գնահատում է կողմերի շարունակական հանձնառությունը՝ երկար ձգվող Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը խաղաղ լուծում գտնելու և հատկապես ողջունում է նախարարների համաձայնությունը՝ բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու համար կոնկրետ միջոցների ձեռնարկման անհրաժեշտության վերաբերյալ»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Գլխավոր քարտուղարը վերահաստատել է նաև Միավորված ազգերի կազմակերպության լիակատար աջակցությունը Մինսկի խմբի կարևոր միջնորդական ջանքերին:
Հունվարի 16-ին Փարիզում ՀՀ արտգործնախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հանդիպման ընթացքում քննարկվել է խաղաղ գործընթացին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ՝ ներառյալ ժողովուրդներին խաղաղությանը նախապատրաստելուն, անվտանգությանն ու տարածաշրջանային կայուն զարգացմանն առնչվող հարցեր: Ինչպես տեղեկացրել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, տեղի է ունեցել մտքերի օգտակար և կառուցողական փոխանակում, ինչն ուղղված էր նաև առավել լայն փոխըմբռնման և փոխվստահության հաստատմանը:

United Nations Secretary-General António Guterres said in a statement on Thursday, January 17 that he welcomes the meeting between the Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and the Acting Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan held on 16 January in Paris under the auspices of the Co-Chairs of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group.
The Secretary-General said he appreciates the continued commitment of the sides to finding a negotiated and peaceful solution to the long-standing Nagorno Karabakh conflict and particularly welcomed the Ministers’ agreement on the need to take concrete measures to prepare the populations for peace.
The Secretary-General reiterated the full support of the United Nations for the important mediation efforts of the OSCE Minsk Group.
A possible summit between the leaders of Azerbaijan and Armenia would give a strong impulse to the dynamic of negotiations, a statement issued by the co-chairs of the OSCE Minsk Group said on Wednesday.
The co-chairs – Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France and Andrew Schofer of the United States of America – hosted consultations between Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Acting Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan in Paris on Wednesday. They met separately and then jointly with the Ministers. Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk also participated in these meetings. This was the fourth meeting of the two Ministers.