Եվրամիությունը դրական ազդակներ է տեսնում ղարաբաղյան խնդրի շուրջ բանակցություններում, և ակնկալում է, որ կողմերը լիարժեքորեն կիրագործեն վերջին հանդիպումներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Այդ մասին ասված է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների գծով հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի գրասենյակի տարածած հայտարարությունում, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
«Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին շփումները, ինչպես նաև արտգործնախարարների հանդիպումները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո, դրական ազդակներ են հաղորդում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը»,֊ հայտարարել է ԵՄ արտգործնախարարի խոսնակ Մայա Կոսիյանչիչը:
Նա հավելել է. «Եվրամիությունը սպասում է դրանց արդյունքների լիարժեք իրագործմանը, այդ թվում`արտգործնախարարների վերջին համաձայնության կատարմանը, ըստ որի անհրաժեշտ է կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկել` իրենց հասարակություններին խաղաղության պատրաստելու ուղղությամբ, ինչպես նաև դիտարկել քայլեր` բանակցությունները վերականգնելու համար»:
«Եվրամիությունը շարունակում է լիովին աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին, այդ թվում` ԵՄ Կովկասի գծով հատուկ ներկայացուցչի միջոցով, ինչպես նաև կողմերի միջև վստահությունն ամրապնդող միջոցառումներով: Բոլորը կշահեն տևական խաղաղությունից, որը հնարավորություն կտա Հարավային Կովկասին ամբողջովին իրացնել իր հնարավորությունները», ֊ տարածված հայտարարությունը եզրափակում է ԵՄ արտաքին քաղաքական գերատեսչության խոսնակը։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ևս ողջունել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը Փարիզում հունվարի 16-ին՝ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո։ Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի մամուլի քարտուղար Ստեֆան Դուջարիկի տարածած հայտարարության մեջ:

19 Январь 2019 - 07:04 AMT
Европейский союз видит положительные импульсы в переговорах по карабахскому вопросу и ожидает, что стороны полностью выполнят договоренности, достигнутые в ходе последних встреч. Об этом говорится в заявлении, распространенном офисом комиссара ЕС по внешним связям Федерики Могерени.
«Недавние контакты между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а также встречи министров иностранных дел под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ придают положительные импульсы мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта», – заявила пресс-секретарь комиссара ЕС по внешним связям Майя Косьянчич, пишет «Радио Азатутюн».
«Европейский союз ожидает полного осуществления их результатов, включая выполнение последнего соглашения министров иностранных дел, которое требует конкретных мер в направлении подготовки обществ к миру, а также рассмотрения шагов по возобновлению переговоров», – добавила пресс-секретарь.
«Европейский союз продолжает полностью поддерживать усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в том числе посредством специального представителя ЕС по Кавказу, а также меры по укреплению доверия между сторонами. Все выиграют от долгосрочного мира, который позволит Южному Кавказу в полной мере реализовать свои возможности», – заявила официальный представитель внешнеполитического ведомства ЕС.