Հայաստանը Մինսկի համար եղել և մնում է հուսալի գործընկեր, որի հետ Բելառուսը կապված է բազմակողմ համագործակցությամբ, այդ թվում նաև հիմնական միություններում՝ ԵՏՄ-ում և ՀԱՊԿ-ում: Այդ մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն՝ ընդունելով տասնյակ երկրների դեսպանների, այդ թվում ՀՀ դեսպանի, հավատարմագրերը:
«Մենք միտված ենք հայ-բելառուսական հարաբերությունների առևտրատնտեսական բաղադրիչի ընդլայնմանը և պատրաստ ենք մասնակցել ցանկացած նախագծի, այդ թվում Հայաստանի տարածքում, որը կհետաքրքրի մեր հայ բարեկամներին ու եղբայրներին»,-ասել է Լուկաշենկոն, հայտնում է «Բելառուս սեգոդնյա»-ն:
Ավելի վաղ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը լրոգրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն սպասում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Հայաստանի Հանրապետություն այցի հրավերի:

Армения была и остается для Минска надежным партнером, с которым Белоруссию связывает многоплановое сотрудничество, в том числе в основных союзах – Евразийском экономическом (ЕАЭС) и Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом заявил президент Белоруссии Александр Лукашенко во время церемонии вручения верительных грамот послам, приступающими к работе в стране.
«Мы нацелены на расширение торгово-экономической составляющей белорусско-армянских отношений и готовы участвовать в любых проектах, в том числе на территории Армении, которые заинтересуют армянских наших друзей и братьев»,- отметил Лукашенко во время вручения грамоты послу Армении в Белоруссии Армену Гевондяну, пишет «Беларусь сегодня».
В мероприятии приняли участие новые руководители дипломатических миссий десяти государств: Австрии, Армении, Бахрейна, Вьетнама, Ганы, Канады, Туниса, Черногории, Чехии, Эль-Сальвадора.