Երևանը կարևորում է ՀՀ կառավարության և ԱԶԲ-ի միջև սերտ համագործակցությունն ու ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը: Այդ մասին Դավոսում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ասիական զարգացման բանկի նախագահ Տակեհիկո Նակաոյի հետ հանդիպմանը:
Վարչապետը զրուցակցին ներկայացրել է ՀՀ տնտեսության մեջ տեղի ունեցող դրական զարգացումները: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ ՀՀ կառավարությունը վճռական է բարեփոխումների իրականացման և երկրում տնտեսական հեղափոխություն իրականացնելու հարցում:
Հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստանում ԱԶԲ-ի աջակցությամբ իրականացվող մի շարք ծրագրերի ընթացքը, այդ թվում՝ ճանապարհաշինության, մասնավորապես, Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցման, ենթակառուցվածքների զարգացման, սեյսմիկ անվտանգության բարելավման և այլ բնագավառներում:
Կողմերը քննարկել են նաև ԱԶԲ-ի կողմից ՀՀ փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման ուղղությամբ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
ԱԶԲ նախագահը նշել է, որ պատրաստ են ՀՀ կառավարության հետ քննարկել ծրագրերի ընդլայնման և ավելի մեծ ծավալով նախագծերի կյանքի կոչման հնարավորությունները, որոնք կընդգրկեն նոր ոլորտներ, հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը:

22 Январь 2019 - 13:25 AMT
В рамках экономического форума в Давосе состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азиатского банка развития (АБР) Такехико Накао. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
На встрече был обсужден ход ряда реализуемых программ при поддержке АБР, в том числе строительство дорог, в частности, по части строительства автомагистрали «Север-Юг», развития инфраструктур, улучшения сейсмической безопасности и других сфер.
Пашинян подчеркнул важность тесного сотрудничества между правительством РА и АЮР, а также эффективную реализацию программ. Он представил собеседнику позитивные развития в экономике Армении.
Пашинян подчеркнул также, что правительство РА настроено решительно в вопросе реализации реформ и осуществления экономической революции в Армении.
Стороны обсудили также вопросы, касающиеся реализуемых со стороны АБР программ, направленных на развитие малого и среднего бизнеса в Армении.