Հայաստանը կլինի առաջին երկիրը, Ռուսաստանից բացի, որը կգնի «Կալաշնիկով» կոնցերնի արտադրության նորագույն ԱԿ-12 ինքնաձիգերը: Այդ մասին հայտարարել է կոնցերնի գործադիր տնօրեն Վլադիմիր Դմիտրիևը «Կոմերսանտ» թերթին տված հարցազրույցում:
«Պայմանագիրը ստորագրված է, մենք դեռ պատրաստում ենք ոչ այնքան մեծ խմբաքանակ, մոտ 50 ինքնաձիգ: Նրանք կզննեն, գործի մեջ կփորձարկեն, և, հուսանք, կշարունակեն գնումները», – ասել է Դմիտրիևը:
«Կալաշնիկով» կոնցերնը հրաձգային զենքի, անհատական մարտական միջոցների արտադրության առաջատարն է Ռուսաստանում: Թեև արդեն 5-րդ տարին է, ինչ կոնցերնը գտնվում է ԱՄՆ և եվրոպական պատժամիջոցների ազդեցության տակ, այնուամենայնիվ, շարունակում է մնալ ՌԴ ամենահաջողակ ռազմական ձեռնարկություններից մեկը:

Armenia will purchase about 50 new AK-12 assault rifles from the Kalashnikov Concern, general director of the Concern Vladimir Dmitriev said in an interview with Kommersant.
“The contract being ready, we are preparing a small batch of about 50 rifles for now. They will use and test them, and hopefully continue to purchase more,” Dmitriev said.
According to Dmitriev, Armenia will become the first country other than Russia to purchase AK-12.
Kalashnikov concern has been under U.S. and European sanctions for the fifth year now but remains one of the most successful defense enterprises in Russia. It is the largest Russian developer and manufacturer of automatic combat and sniper weapons, guided artillery rockets, as well as a wide range of precision weapons.