Արցախի Պաշտպանության բանակը հուսալիորեն իրականացրել է երկրի և ժողովրդի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովման իր առաքելությունը, անառիկ է պահել պետության սահմանները, կարևոր ներդրում ունեցել տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության պահպանման գործում: Այդ մասին հայտարարել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 24-ին Ստեփանակերտում Պաշտպանության բանակի ռազմական խորհրդի նիստին, որը նվիրված էր 2018-ի արդյունքների ամփոփմանը և 2019-ի անելիքներին:
Իր ելույթում երկրի ղեկավարն անդրադարձել է 2018-ին բանակաշինության ոլորտում կատարված աշխատանքներին, հանձնարարականներ տվել 2019 թվականին նախատեսված ծրագրերի պատշաճ իրականացման ուղղությամբ:
Նախագահ Սահակյանը 2018 թվականի աշխատանքները գնահատել է բավարար:
Կանգ առնելով 2019-ի անելիքների վրա՝ նախագահը շեշտել է, որ դրանց արդյունավետ լուծման համար պահանջվելու է ամենօրյա քրտնաջան ու համակարգված աշխատանք և համոզմունք հայտնել, որ պաշտպանության բանակը, նրա բոլոր ստորաբաժանումները, ինչպես միշտ, կանեն հնարավորը դրված խնդիրների պատշաճ կատարման ուղղությամբ, հայտնում է ԱՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
«Պետությունն էլ իր հերթին մշտապես առանձնահատուկ ուշադրության կենտրոնում է պահելու բանակաշինության խնդիրները, մեր զինված ուժերի մարտունակության հետևողական բարձրացումը, զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային խնդիրների լուծումը», – ասել է Բակո Սահակյանը:

Artsakh (Nagorno Karabakh) President Bako Sahakyan said on Thursday, January 24 that the Defense Army reliably carried out its mission of protecting the country and the people in 2018.
Sahakyan on Thursday participated in the meeting of the Defense Army's Military Council summing up the results of 2018 and the action plan for 2019.
In his speech, Sahakyan weighed in on activities carried out in the army building sphere, giving instructions towards the proper implementation of tasks set for the year 2019.
The Artsakh leader assessed the work implemented in 2018 as satisfactory, stressing that the Defense Army had reliably carried out its mission of protecting the country and the people, "keeping the borders of the state impregnable, making an important contribution in maintaining stability and peace in the region."
Focusing on the 2019 plans, the President stressed that "daily and systematic work would be required for their efficient realization and expressed conviction that the Defense Army and all its divisions, as always, would do everything possible for the proper implementation of the set tasks."
"The state, in turn, will further pay special attention to the problems of army building, consistent increase of the combat readiness of our Armed Forces, solution of social and living problems of the servicemen," said Sahakyan.