Լեգենդար հետախույզ Գոհար Վարդանյանն, որն առավելապես հայտնի է 1943թ. Թեհրանի կոնֆերանսին 3 գերտերության ղեկավարների անվտանգության ապահովման գործողությամբ, նշում է ծննդյան 93-րդ տարեդարձը:
ՌԴ Արտաքին հետախուզության ծառայությունը (ԱՀԾ) շնորհավորել է նրան ծննդյան օրվա կապակցությամբ: «Այս տոնական օրը Գոհար Լևոնովնայի բոլոր գործընկերները, աշխատակիցներն ու հետախուզության վետերանները միանում են մեր շնորհավորանքներին և մաղթում նրան առողջություն, երկար տարիների կյանք, ուրախություն և հիանալի տրամադրություն»,-ասել է ԱՀՇ-ի մամուլի ծառայության ղեկավար Սերգեյ Իվանովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա նաև պատմել է Գոհար Վարդանյանին նվերներ հանձնելու ձևավորված ավանդույթի մասին, որոնք Ռուսաստանի տարբեր անկյուններում ապրող մարդիկ սեփական ձեռքերով են պատրաստում:
Գոհար Լևոնի Վարդանյանը ծնվել է 1926 թ. հունվարի 25-ին Գյումրիում: 1930-ականներին նա ընտանիքի հետ բնակության է տեղափոխվել Իրան:16 տարեկանում Գոհարը գիտակցաբար ընտրել է Հայրենիքին անմնացորդ նվիրվելու ճանապարհը` դառնալով իր ապագա ամուսնու և զինակից ընկերոջ Գևորգ Վարդանյանի հակաֆաշիստական խմբի անդամ:
Վարդանյանների հետախուզական գործունեության պատմության մեջ առանձնահատուկ է 1943-ը, երբ Թեհրանում կայանալիք կոնֆերանսին պետք էր ապահովել 3 գերտերության ղեկավարների (Իոսիֆ Ստալին, Ֆրանկլին Ռուզվելտ, Ուինսթոն Չերչիլ) անվտանգությունը։ Այդ իրադարձությունները հիմք հանդիսացան հայտնի «Թեհրան-43» ֆիլմի համար:
1951-ին Վարդանյաններին ԽՍՀՄ գործուղեցին, 1956-ին Գոհար Վարդանյանն ավարտեց Երևանի պետական համալսարանի օտար լեզուների ֆակուլտետը: Ուսման տարիներին հաջորդեց հետախույզ Վարդանյանների ամուսնական զույգի բազմամյա աշխատանքն աշխարհի տարբեր երկրներում էքստրեմալ պայմաններում: Գևորգ Վարդանյանի կողքին միշտ եղել է նրա կինը, համախոհն ու գործընկերը՝ Գոհար Վարդանյանը, ով հայրենիքին մատուցած հետախուզական ծառայությունների համար պարգևատրվել է Կարմիր դրոշի շքանշանով։ Հետախուզական վերջին գործուղումից Վարդանյանները վերադարձել են 1986-ին։ Մի քանի ամիս անց Գոհար Վարդանյանն անցել է թոշակի, իսկ Գևորգ Վարդանյանն իր ծառայությունը շարունակել է մինչև 1992-ը:

25 Январь 2019 - 11:17 AMT
Выдающейся разведчице Гоар Варданян исполнилось 93 года. Служба внешней разведки (СВР) России поздравила с 93-летием легендарную разведчицу, сообщил руководитель пресс-бюро СВР Сергей Иванов.
«Сегодня, 25 января, отмечает 93-й день рождения легендарная и всенародно любимая разведчица Гоар Левоновна Вартанян. В этот праздничный день все коллеги Гоар Левoновны, сотрудники и ветераны СВР России присоединяются к поздравлениям и желают крепкого здоровья, долголетия, радости и прекрасного настроения!», – сказал Иванов, пишет ТАСС.
Руководитель пресс-бюро рассказал о традиции дарить Вартанян подарки, которые люди, живущие в разных уголках страны сделали своими руками. В этому году студенты московского кулинарного колледжа приготовили торт, а мастер из Костромской области сделал именные валенки, расшитые жемчугом. Кроме того, мастерицы единственной в стране фабрики ручного узорного ткачества в Алексеевском районе Татарстана изготовили для именинницы скатерть и салфетки.
Гоар Вартанян в 16 лет вошла в антифашистскую группу своего будущего супруга и соратника Геворка Андреевича Вартаняна. В 1943 году в составе этой группы принимала участие в проведении операции по обеспечению безопасности Тегеранской конференции. В 1951 году супруги Вартанян были вывезены в СССР, в 1956 году успешно закончили Ереванский институт иностранных языков и в течение 30 лет работали в экстремальных условиях во многих странах мира, в 1986 году вернулись на Родину.
Заслуги Вартанян отмечены орденами Красного Знамени, Отечественной войны II степени и многими медалями.