Բեռլինում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսում Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, անդրադառնալով Արցախյան հիմնահարցի կարգավորմանը, նշել է, որ հակամարտության երկու կողմը «պետք է պատրաստ լինեն խոսքից գործի անցնելուն»:
«Կարծում եմ, որ պարոն վարչապետը խիզախ քայլեր է ձեռնարկել, բայց մյուս կողմն էլ պետք է համարժեք քայլեր անի»,- ասել է Մերկելը:
Հայաստանի վարչապետը պարզաբանել է, թե ինչ ասել է «խիզախ քայլ»:
«Ես Հայաստանի խորհրդարանում ամիսներ առաջ հայտարարել եմ, որ Ղարաբաղի հարցի կարգավորման ցանկացած տարբերակ պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի ժողովուրդների համար: Ես հույս ունեի, որ նման հայտարարություն կանի նաև ադրբեջանական կողմը, բայց, ցավոք, ոչ մի պաշտոնյա նույնիսկ կիսաձայն չի բարձրաձայնում, որ ԼՂ հարցի որևէ լուծում կարող է ընդունելի լինել Հայաստանի ու Ղարաբաղի ժողովրդի համար»,- ասել է Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ քանի դեռ Ադրբեջանից համարժեք հայտարարություններ չեն հնչում, մեծ հույսեր չի կարելի ունենալ, որ գործընթացն առաջ կշարժվի:
«Մեր քննարկումների ընթացքում արձանագրել եմ, որ ես՝ որպես ՀՀ վարչապետ, կարող եմ բանակցել ՀՀ անունից, բայց չեմ կարող բանակցել ԼՂ անունից այն պարզ պատճառով, որ Ղարաբաղի ժողովուրդը Հայաստանի ընտրություններին չի մասնակցում, ինձ քվե չի տվել, նրանք ունեն իրենց նախագահը, իրենց խորհրդարանը, իրենց կառավարությունը և Ղարաբաղի ժողովրդի անունից պետք է խոսեն Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանությունները»,- ևս մեկ անգամ շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:

На совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Берлине канцлер Германии Ангела Меркель, затронув тему урегулирования карабахского конфликта, отметила, что обе стороны конфликта «должны быть готовы перейти от слова к делу».
«Я думаю, что господин премьер-министр предпринял смелые шаги, но и другая сторона должна предпринять равноценные шаги», – сказала Меркель.
Премьер-министр Армении объяснил, о каких «смелых шагах» идет речь.
«Несколько месяцев назад в парламенте Армении я заявил, что любой вариант урегулирования карабахского вопроса должен быть приемлем для народов Армении, Карабаха и Азербайджана.Я надеялся, что азербайджанская сторона также сделает подобное заявление, но, к сожалению, ни одно официальное лицо даже вполголоса не озвучивает никаких заявлений о том, что какое-либо решение карабахской проблемы может быть приемлемым для народа Армении и Карабаха»,- заявил Пашинян.
Он отметил, что пока со стороны Азербайджана не звучат равноценные заявления, нет большой надежды на то, что процесс будет продвигаться вперед.
«В ходе наших обсуждений я констатировал, что я, как премьер-министр Республики Армения, могу вести переговоры от имени РА, но я не могу вести переговоры от имени Нагорного Карабах по той простой причине, что народ Карабаха не участвует в выборах, он не голосовал за меня, у него есть свой президент, свой парламент, правительство, и от имени народа Карабаха должны говорить избранные народом Карабаха власти», – вновь подчеркнул Пашинян.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян в беседе с журналистами заявил, что Армения не может обсуждать принцип «территории в обмен на мир» в переговорах по урегулированию карабахского конфликта.