Google-ի, Amazon-ի, Facebook-ի և այլ ընկերությունների ղեկավարները կմասնակցեն 2019-ի հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք ՏՏ համաշխարհային կոնգրեսին: Այդ մասին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հայտարարել է Ղազախստանում ընթացող «Թվային օրակարգը գլոբալիզացիայի դարաշրջանում 2.0.Եվրասիայի ինովացիոն էկոհամակարգը» համաժովի ժամանակ:
Գրիգորյանը համաժողովի բոլոր մասնակիցներին հրավիրել է մասնկցել նաև հայաստանյան կոնգրեսին, որն անցկացվելու է հոկտեմբերի 6-9-ը, գրում է «Միր 24»-ը:
«Կարծում եմ, որ դա հետաքրքիր հարթակ կլինի մեր հերթական հանդիպման և քննարկումների համար,-պարզաբանել է ՀՀ փոխվարչապետը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ամերիկյան Apple ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Թիմ Քուքին հրավիրել է մասնակցելու 2019 թվականի հոկտեմբերին Հայաստանում անցկացվելիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թիմ Քուքին հանդիպել էր հունվարի 22-ին՝ Շվեյցարիայում, Դավոսի համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում: Հանդիպմանը ներկա էր եղել նաև Արսեն Գասպարյանը, ով այդ մասին գրել էր իր ֆեյսբուքյան էջում:

1 Февраль 2019 - 13:29 AMT
Всемирный конгресс информационных технологий пройдет в октябре 2019 года в Ереване. Об этом заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян 1 февраля на форуме «Цифровая повестка в эпоху глобализации 2.0. Инновационная экосистема Евразии».
По словам Григоряна, участие в конгрессе подтвердили руководство Google, Amazon, Facebook и других компаний. Зампред правительства пригласил всех участников форума принять участие в мероприятии, которое пройдет с 6 по 9 октября, пишет «МИР 24».
«Я думаю, что это интересная площадка для очередной нашей встречи и обсуждения, обмена мнениями», – пояснил вице-премьер.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян пригласил генерального директора компании Apple Тима Кука принять участие в октябре 2019 года во Всемирном конгрессе информационных технологий в Армении. Премьер-министр Никол Пашинян встретился с Тимом Куком 22 января в Швейцарии в рамках Всемирного экономического форума в Давосе.