Կատարի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն կստեղծվի. նստավայրը կդառնա երկրի մայրաքաղաք Դոհան: Համապատասխան որոշման նախագիծն ընդգրկված է կառավարության փետրվարի 6-ի նիստի օրակարգում:
Դեսպանության պահպանման ծախսը կազմում է $192,584, որից $110,000 – ը առաջիկա 3 տարում կվճարի կատարական կողմը, իսկ $82.584-ը կֆինասնավորվի ՀՀ բյուջեից: Դրանով կվճարվեն դեսպանի և մեկ դիվանագետի աշխատավարձը, դիվանագիտական ծառայության հետ կապված ծախսերի փոխհատուցումները, ինչպես նաև դիվանագետի բնակարանի վարձը:
Կատարական կողմը պատրաստ է տրամադրել նաև ՀՀ դեսպանության համար տարածք և դեսպանի համար կեցավայր, երկու ավտոմեքենա:
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ հաշվի է առնվել Կատարի հետ Հայաստանի բարեկամական հարաբերությունները, այդ երկրի բարձր կենսամակարդակն ու ներդրումային հնարավորությունները, վերջին շրջանում Հայաստանի և Կատարի միջև աճ արձանագրող առևտրաշրջանառությունը, ինչպես նաև Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների քանակը:
«Որոշման ընդունումը կնպաստի ոչ միայն Հայաստանի և Կատարի միջև քաղաքացիների գործարար և աշխատանքային գործունեության խրախուսմանը, այլև նոր սկիզբ կհանդիսանա ժողովուրդների հոգևոր և պատմամշակութային արժեքների փոխճանաչման, երկկողմ համագործակցության մի շարք նոր ոլորտների ուրվագծման և զարգացման համար», – ասված է հիմնավորման մեջ:

Embassy of Armenia will be created in Doha, the capital of Qatar, according to a draft bill included in the government’s Wednesday, February 5’s meeting agenda.
The creation of the Embassy will cost $192,584, with the Qatar side set to pay $110,000 in the coming three years, while Armenia will provide the remaining $82,584.
The Western Asian country will also provide area for the Embassy, residence for the ambassador residence and two cars.
The document cites Armenia's friendly relations with Qatar, living standards and investment opportunities in the latter, the recent trade turnover between the countries, as well as the number of tourists traveling to Armenia as reasons behind such a decision.
"The adoption of the decision will not only encourage business and labor activity between Armenia and Qatar, but will also serve as a new impetus for the development of cooperation," it says.