ՏուրՍտատ վերլուծական գործակալությունը հարցում է անցկացրել համացանցում՝ կազմելու համար ԱՊՀ և մերձավոր արտերկրի ամենառոմանտիկ քաղաքների վարկանիշը: Տոնական և հանգստյան օրերին ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների ռոմանտիկ ուղևորությունների համար նախընտրելի քաղաքների 8-նյակում է ընդգրկվել նաև Երևանը:
Ռոմանտիկ զբոսաշրջությունը ենթադրում է ինքնուրույն կամ զույգերով այցելություններ հանգստյան օրերին: Ըստ գործակալության, ռոմանտիկ զբոսաշրջությունը ԱՊՀ երկրներում կազմում է տարեկան մոտ 1 մլն ուղևորություն:
Երևանի օգտին քվեարկել է հարցման մասնակիցների 5 տոկոսը:
Թբիլիսիի, որպես մերձավոր արտերկրի քաղաքի, օգտին քվեարկել է 33 տոկոսը, Աստանայի, Բաքվի ու Մինսկի օգտին՝ 14 տոկոսը, Քիշնևի օգտին՝ 10 տոկոսը:
ԱՊՀ ամենառոմանտիկ քաղաքների ցանկում են ընդգրկվել նաև ղազախական Ալմաթին ու ղրղզական Բիշքեկը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Երևանն ամենապահանջված քաղաքն է ռուս զբոսաշրջիկների շրջանում սիրահարների՝ սուրբ Վալենտինի օրը նշելու համար: Երևանին հաջորդում են Բանգկոկը, Թբիլիսին, Բարսելոնան և Ստամբուլը:

Analytical agency TurStat has conducted an online survey to compile a ranking of the most romantic cities in the CIS and neighboring countries for romantic trips of Russian tourists on the weekends.
According to the information compiled through the survey, the Armenian capital of Yerevan has also been included in the list of 8 cities.
Romantic tourism includes tours and independent trips for two on a weekend. According to the agency, more than 1 million romantic trips are taken in the CIS countries per year.
5% of respondents voted for Yerevan, 33% for Tbilisi, 14% for Astana, Baku and Minsk each, and 10% for Chisinau.
Alma-Ata in Kazakhstan and Bishkek in Kyrgyzstan also made it to the ranking of the most romantic cities in the CIS.