Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մտադիր է պետական այցով ժամանել Հայաստանի Հարապետություն: ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, այս մասին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ հանդիպմանը հայտնել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը:
Գրիգորյանը կարևորել է Ֆրանսիայի հետ գործակցության զարգացումն ու խորացումը նաև կառավարության առաջ քաշած բարեփոխումների իրականացման գործընթացում: Փոխվարչապետը ներկայացրել է կառավարության ծրագրի հիմնական դրույթները, ինչպես նաև շեշտել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու հնարավորությունները:
Դեսպան Լաքոտը նշել է, որ Ֆրանսիան պատրաստակամ է Հայաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում: Ընդգծելով, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը վերջերս հայտնել է Հայաստան պետական այցով ժամանելու մտադրության մասին՝ դեսպանը նշել է, որ այդ այցը ևս կնպաստի երկկողմ ծրագրերի հստակեցմանն ու հետագա ընդլայնմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում կապիտալի շուկայի ձևավորման անհրաժեշտությանը, քննարկել Հայաստանում ֆրանսիական բիզնեսի զարգացման հեռանկարները: Քննարկվել են նաև Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ անդամ լինելու, ինչպես նաև GSP+ արտոնությունների համակարգերում ընդգրկված լինելու և Առևտրի միջազգային կազմակերպության անդամ հանդիսանալու առավելությունները:

15 Февраль 2019 - 07:02 AMT
Президент Франции Эмманюэль Макрон намеревается посетить Армению с государственным визитом, Об этом на встрече с вице-премьером РА Мгером Григоряном заявил чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакот, сообщает пресс-служба правительства.
Григорян придал важность развитию и углублению сотрудничества с Францией, в том числе, в процессе реализации реформ правительства. Он представил основные положения программы правительства, а также подчеркнул возможности развития двусторонних отношений в рамках Согшаения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС.
Лакот отметил, что Франция готова развивать сотрудничество с Арменией как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. Подчеркнув, что Макрон недавно заявил о намерении посетить Армению с государственным визитом, посол сказал, что этот визит также поспособствует уточнению и дальнейшему расширению двусторонних программ.
Собеседники коснулись необходимости формирования рынка капитала в Армении, обсудили перспективы развития французского бизнеса в стране. Были обсуждены также преимущества членства Армении в ЕАЭС, а также вовлеченности в системы льгот GSP+ и членства в ВТО.