Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 15-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին, հայտնում է ՀՀ ԱԺ լրատվության վարչությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացին, Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկին առնչվող հարցերին:
Դեսպանը վստահեցրել է, որ համաձայնագրի վավերացման հարցն արդեն Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի օրակարգում է՝ նաև ընդգծելով, որ փաստաթղթի ընդունումը չի ուշանա:
Անդրադառնալով երկկողմ օրակարգին՝ Ազգային ժողովի նախագահը կարևորել է նաև հայ-ֆրանսիական առևտրատնտեսական ու մշակութային կապերի խորացումը: Երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից արժեւորվել է Հայաստանում Զարգացման ֆրանսիական գործակալության հիմնման վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրումը:

The issue of the ratification of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between Armenia and the European Union is on the french parliament’s agenda, French ambassador to Yerevan Jonathan Lacôte said Friday, February 15.
Lacôte’s comments came as he was meeting the President of the Armenian National Assembly, Ararat Mirzoyan.
The envoy said the adoption of the document won’t be late.
Besides the CEPA, the two also weighed in on the abolishment of visa requirement for Armenian citizens traveling to the European Union countries.
On Thursday, Lacôte met Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and revealed that French President Emmanuel Macron will arrive in Yerevan on a state visit.